"Pan Tadeusz" w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 16:00
8 września cała Polska czyta "Pana Tadeusza". Inicjatorem akcji jest prezydent RP Bronisław Komorowski. Publiczne czytanie dzieła Adama Mickiewicza odbędzie się w 29 polskich miastach. Polskie Radio jest patronem medialnym akcji.
Audio
Pan Tadeusz w Jedynce
Foto: M.Borawska/PR

Mija właśnie dwieście lat od momentu, w którym toczy się akcja najważniejszej polskiej epopei narodowej. "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza to poemat, będący świadectwem piękna języka polskiego i umiłowania ojczyzny.

Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do władz wszystkich polskich województw, powiatów i gmin o włączenie się do akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". W Warszawie poszczególne księgi epopei przeczytanie zostaną przez mistrzów - aktorki i aktorów.

/

Narodowe czytanie rozpocznie się 8 września o godzinie 11.00. Relacji z tego wydarzenia będziecie mogli słuchać Państwo na antenie radiowej Jedynki. O tym, co będzie się działo w ramach akcji będziemy mówili przez całą sobotę między innymi w serwisach informacyjnych.

Specjalnie dla Słuchaczy Programu Pierwszego fragmenty "Pana Tadeusza” czytać będą znani i lubiani. Między innymi: Maryla Rodowicz, Muniek Staszczyk, Krystyna Janda, Jarosław Kret, Maciej Stuhr, Tomasz Majewski i Tomasz Karolak.

Jednak to nie koniec atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla Państwa na 8 września.

W sobotnie popołudnie (po godz.14.00) spotkamy się z Małgorzatą Orzeł z wrocławskiego Ossolineum, która opowie o obyczajowości szlacheckiej przedstawionej w "Panu Tadeuszu” i wystawie "Historia rękopisu Pana Tadeusza".

O godz. 16.05 prof. Jerzy Bralczyk opowie o swojej kolekcji wydań dzieła Adama Mickiewicza i języku poematu.

Po godz. 18.00 zaprezentujemy Państwu najdziwniejsze przeróbki "Pana Tadeusza". Pod lupę weźmiemy między innymi "Pana Tadeusza” po kaszubsku, kabaretową wersję Andrzeja Waligórskiego, XIII księgę wg Fredry i "Pana Tadeusza ” dla informatyków.

O godzinie 19.05 pisarz Krzysztof Rutkowski opowie o tym, jak wyglądało paryskie życie Mickiewicza, kiedy pisał "Pana Tadeusza”.

Na dzień z "Panem Tadeuszem" zapraszamy w najbliższą sobotę (8 września) do Jedynki.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak