Anna Dymna: jak człowiek nie może czegoś powiedzieć, to zaczyna śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 12:30
Piosenka towarzyszy jej przez całe życie. Śpiewała swojemu synowi, kiedy był malutki. Marek Grechuta "śpiewa jej". - Jak słucham jego piosenek, to wszystko mi się uśmiecha - mówiła w radiowej Jedynce. Dla Anny Dymnej "piosenka może uwalniać od cierpienia".
Audio
  • Anna Dymna o miłości do muzyki i pomocy innym (Przeboje przyjaciół radiowej Jedynki/Jedynka)
Anna Dymna
Anna DymnaFoto: fot.Grzegorz Śledź/PRII

Aktorka przekonuje się o tym od lat organizując Festiwal Zaczarowanej Piosenki, w którym uczestniczą utalentowane wokalnie osoby dotknięte chorobą.

Festiwal nosi imię Mareka Grechuty, którego Anna Dymna poznała na studiach. Jej zdaniem, postawa i twórczość Grechuty koresponduje z ideą festiwalu. - Pokazał, że piosenka może uwalniać od cierpienia i choroby - podkreśliła aktorka w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki” .

Najlepszym tego świadectwem są uczestnicy koncertu. - Oni często mówią, że piosenka jest największą rehabilitacją, że pozwala im żyć - opowiadała aktorka. Jej zdaniem, zaletą festiwalu jest też fakt, że jego uczestnicy mogą w finale wystąpić z gwiazdami. Przyznała, że spotkanie z polskimi artystami również jej daje dużo radości. - Jestem taka szczęśliwa , że mam ten festiwal, bo piosenka pozwoliła mi poznać wszystkie największe polskie gwiazdy - mówiła.

Podczas tegorocznej, dziesiątej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki również wystąpi wielu znanych artystów. - Będzie: Mieciu Szczeniak, Marek Piekarczyk, Mela Koteluk, Ania Rusowicz - wymieniała gość radiowej Jedynki. Dla aktorki muzyka, to nie tylko kolejne edycje koncertu, czy piosenki, które sama wykonuje na deskach teatru. Wspominała, że kiedyś nucąc swojemu narodzonemu synkowi, wywoływała na jego twarzy uśmiech. - A jak go coś bolało, to ja wtedy mówiłam mu trzynastozgłoskowcem albo fredrowskim wierszem - śmiała się artystka.

Anna Dymna w radiowej Jedynce wspominała też pewien bezcenny muzyczny prezent, który otrzymała z okazji benefisu organizowanego na jej cześć. Prezent otrzymała od Andrzej Sikorowskiego, wokalisty zespołu "Pod budą". Artysta był przez wiele lat jej sąsiadem. - Miałam przez osiemnaście lat kotkę, która nazywała się Cza-cza. Andrzej mi napisał na benefis piosenkę "Cza-cza dla sąsiadki” - mówiła. Dla aktorki ów prezent jest bardzo ważny, ponieważ kojarzy jej się z przyjaźnią.

(pkur/ag)

Czytaj także

Anna Dymna: już ćwiczę, by się nie wzruszać

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 18:12
W sobotę, 4 maja w Warszawie odbędzie się koncert półfinałowy 9. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. - Poprowadzę koncert z Anią Popek. Liczymy, że nie będzie padało - zaprasza Anna Dymna. Wstęp na koncert jest wolny
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aga Zaryan i Ella Fitzgerald śpiewają "Old Macdonald had a farm"...

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 22:08
Quentin Tarantino, Nina Simone i Abbey Lincoln, a także Ella Fitzgerald to twórcy, których działalność inspiruje wokalistkę jazzową. Swoimi fascynacjami Aga Zaryan podzieliła się ze słuchaczami Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obok nas" Czesława Niemena na szczycie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 22:38
Na pierwszym miejscu 68. notowania listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" znalazł się singiel Czesława Niemena z 1968 roku. Pierwsza trójka zestawienia to prawdziwie mistrzowski skład.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez niego nie byłoby romantycznych lat 80-tych

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 16:18
W 'Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki" będzie Paweł Stasiak, który - choć trudno w to uwierzyć - ma estradzie występuje już 30 lat. To wokalista, bez którego nie byłoby romantycznych polskich lat osiemdziesiątych..
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen powraca na szczyt listy przebojów Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 22:38
Na pierwszym miejscu 71. notowania listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" znalazł się utwór "Obok nas" Czesława Niemena. Mistrzowi w pierwszej trójce towarzyszą taneczne przeboje.
rozwiń zwiń