X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak reżyser "Jesteś Bogiem" odkrył rap: ominęło mnie coś ważnego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 23:55
Choć w młodości grał w zespole na gitarze, to dziś widzi większą rolę muzyki w swoim życiu. - Kiedyś muzyka była związana z pasją poznawania świata, dziś - potrzebą szukania harmonii i sposobu wyrażania siebie. Film, którym się ostatecznie zająłem, jest połączeniem muzyki, obrazu, słowa - mówił Leszek Dawid w Jedynce.
Audio
  • Leszek Dawid o muzyce, którą ceni najbardziej (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Marek Lehnert i wypadki Festiwalu Sanremo (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Robert Sankowski - od The Rolling Stones do Primal Scream (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Reżyser Leszek Dawid
Reżyser Leszek DawidFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Leszek Dawid, reżyser wielokrotnie nagradzany za filmy "Jesteś Bogiem" i "Ki", goszcząc w "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki" żałował, że - z braku czasu - wielu z ulubionych utworów nie może zaprezentować. - Jest szerokie spektrum tego, co teraz słucham. Natomiast ta selekcja pokazuje gdzie jest moje serce w muzyce - dodał.

Muzyczne spotkanie ze słuchaczami radiowej Jedynki reżyser rozpoczął od utworu "Jazz w wolnych chwilach" O.S.T.R. - Tego artystę poznałem przygotowując się do filmu "Jesteś Bogiem" . Rap odkryłem dla siebie po lekturze scenariusza i zobaczyłem, że coś ważnego w życiu mnie ominęło - mówił Leszek Dawid. Zaczął więc poznawać nie tylko twórczość Paktofoniki, której historię opowiada "Jesteś Bogiem", ale także grup Kaliber 44 czy Wzgórze Ya-Pa 3.

Adama Andrzeja Ostrowskiego, który kryje się pod pseudonimem O.S.T.R. Leszek Dawid docenił za teksty, głos i muzyczną inteligencję. - "Jazz w wolnych chwilach" jest utworem, który jeżdżąc samochodem co chwilę cofam i słucham jeszcze raz - opowiadał gość Jedynki.

Najnowsze notowanie listy PPR1 >>>

Leszek Dawid poleca także utwór "Amerigo" Pati Smith oraz twórczość zespołu Archive, który łączy psychodelicznego rocka z lubianym przez reżysera gitarowym graniem. - To bardzo żywa rozbudowana muzyka rozpisana na wiele instrumentów, w fantastycznych aranżacjach. Może utwór, którego teraz posłuchamy nie jest aż tak spektakularny, ale ma w sobie to coś - "Veins" .

W podróży po swoim muzycznym świecie Leszek Dawid "pokazał" nam także półkę z winylami i zaproponował odkrywanie twórczości Józefa Skrzeka i SBB na nowo. - Przyniosłem płytę, w której Preisner zrobił remastering starych utworów, zmiksował je po swojemu i brzmią kapitalnie, podobnie jak oryginały - zapowiedział utwór "Singer" .
Dzięki jakiemu zespołowi Leszek Dawid zaczął uczyć się języka angielskiego? Jaki wpływ miłość do muzyki miała na realizację filmu "Moje miejsce"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z reżyserem, a także korespondencji Marka Lehnerta z Rzymu i muzycznych propozycji Roberta Sankowskiego.

Na audycję "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" zapraszamy w każdą sobotę po godz. 20.00.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paktofonika, czyli pakt przy dźwiękach głośnika

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 15:00
21 września na ekrany polskich kin wchodzi długo wyczekiwana produkcja "Jesteś Bogiem". W sieci pojawił się zwiastun filmu opowiadającego historię legendarnej, hip-hopowej grupy Paktofonika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Jakubik: patrzę na świat inaczej niż Smarzowski

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 11:34
Bohaterem "Spotkania z mistrzem" jest człowiek wielu talentów: aktor, reżyser, a ostatnio wokalista zespołu Dr Misio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna: jak człowiek nie może czegoś powiedzieć, to zaczyna śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 12:30
Piosenka towarzyszy jej przez całe życie. Śpiewała swojemu synowi, kiedy był malutki. Marek Grechuta "śpiewa jej". - Jak słucham jego piosenek, to wszystko mi się uśmiecha - mówiła w radiowej Jedynce. Dla Anny Dymnej "piosenka może uwalniać od cierpienia".
rozwiń zwiń