Jak reżyser "Jesteś Bogiem" odkrył rap: ominęło mnie coś ważnego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 23:55
Choć w młodości grał w zespole na gitarze, to dziś widzi większą rolę muzyki w swoim życiu. - Kiedyś muzyka była związana z pasją poznawania świata, dziś - potrzebą szukania harmonii i sposobu wyrażania siebie. Film, którym się ostatecznie zająłem, jest połączeniem muzyki, obrazu, słowa - mówił Leszek Dawid w Jedynce.
Audio
  • Leszek Dawid o muzyce, którą ceni najbardziej (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Marek Lehnert i wypadki Festiwalu Sanremo (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Robert Sankowski - od The Rolling Stones do Primal Scream (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Reżyser Leszek Dawid
Reżyser Leszek DawidFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Leszek Dawid, reżyser wielokrotnie nagradzany za filmy "Jesteś Bogiem" i "Ki", goszcząc w "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki" żałował, że - z braku czasu - wielu z ulubionych utworów nie może zaprezentować. - Jest szerokie spektrum tego, co teraz słucham. Natomiast ta selekcja pokazuje gdzie jest moje serce w muzyce - dodał.

Muzyczne spotkanie ze słuchaczami radiowej Jedynki reżyser rozpoczął od utworu "Jazz w wolnych chwilach" O.S.T.R. - Tego artystę poznałem przygotowując się do filmu "Jesteś Bogiem" . Rap odkryłem dla siebie po lekturze scenariusza i zobaczyłem, że coś ważnego w życiu mnie ominęło - mówił Leszek Dawid. Zaczął więc poznawać nie tylko twórczość Paktofoniki, której historię opowiada "Jesteś Bogiem", ale także grup Kaliber 44 czy Wzgórze Ya-Pa 3.

Adama Andrzeja Ostrowskiego, który kryje się pod pseudonimem O.S.T.R. Leszek Dawid docenił za teksty, głos i muzyczną inteligencję. - "Jazz w wolnych chwilach" jest utworem, który jeżdżąc samochodem co chwilę cofam i słucham jeszcze raz - opowiadał gość Jedynki.

Najnowsze notowanie listy PPR1 >>>

Leszek Dawid poleca także utwór "Amerigo" Pati Smith oraz twórczość zespołu Archive, który łączy psychodelicznego rocka z lubianym przez reżysera gitarowym graniem. - To bardzo żywa rozbudowana muzyka rozpisana na wiele instrumentów, w fantastycznych aranżacjach. Może utwór, którego teraz posłuchamy nie jest aż tak spektakularny, ale ma w sobie to coś - "Veins" .

W podróży po swoim muzycznym świecie Leszek Dawid "pokazał" nam także półkę z winylami i zaproponował odkrywanie twórczości Józefa Skrzeka i SBB na nowo. - Przyniosłem płytę, w której Preisner zrobił remastering starych utworów, zmiksował je po swojemu i brzmią kapitalnie, podobnie jak oryginały - zapowiedział utwór "Singer" .
Dzięki jakiemu zespołowi Leszek Dawid zaczął uczyć się języka angielskiego? Jaki wpływ miłość do muzyki miała na realizację filmu "Moje miejsce"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z reżyserem, a także korespondencji Marka Lehnerta z Rzymu i muzycznych propozycji Roberta Sankowskiego.

Na audycję "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" zapraszamy w każdą sobotę po godz. 20.00.

(asz)

Czytaj także

Paktofonika, czyli pakt przy dźwiękach głośnika

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 15:00
21 września na ekrany polskich kin wchodzi długo wyczekiwana produkcja "Jesteś Bogiem". W sieci pojawił się zwiastun filmu opowiadającego historię legendarnej, hip-hopowej grupy Paktofonika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Jakubik: patrzę na świat inaczej niż Smarzowski

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 11:34
Bohaterem "Spotkania z mistrzem" jest człowiek wielu talentów: aktor, reżyser, a ostatnio wokalista zespołu Dr Misio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna: jak człowiek nie może czegoś powiedzieć, to zaczyna śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 12:30
Piosenka towarzyszy jej przez całe życie. Śpiewała swojemu synowi, kiedy był malutki. Marek Grechuta "śpiewa jej". - Jak słucham jego piosenek, to wszystko mi się uśmiecha - mówiła w radiowej Jedynce. Dla Anny Dymnej "piosenka może uwalniać od cierpienia".
rozwiń zwiń