Renata Przemyk: staram się tworzyć piosenki emocjonalne

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 22:45
- To jest coś, czego oczekuję od muzyki i sztuki - przyznała w audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" piosenkarka Renata Przemyk.
Audio
  • Renata Przemyk: staram się tworzyć piosenki emocjonalne (Jedynka/Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Muzyczne propozycje Wojciecha Żórniaka w korespondencji z Waszyngtonu (Jedynka/Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Ulubione utwory Marka Gaszyńskiego (Jedynka/Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Renata Przemyk
Renata PrzemykFoto: Wojciech Kusiński/PR

Renata Przemyk karierę muzyczną zaczęła od Grand Prix na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Do dziś wydała 10 płyt. Większość zdobyła tytuł złotej. Wydała też album z największymi przebojami (m.in. "Babę zesłał Bóg", "Protest Dance", "Ostatni z zielonych", "Zero", "Bo jeśli tak ma być"), podsumowujący jej dotychczasową karierę.

Renata Przemyk przyznała, że cały czas towarzyszy jej muzyka Bjork. - Przede wszystkim mentalnie i emocjonalnie. Szalenie działa na zmysły i wyobraźnię. Dla mnie to kwintesencja tworzenia, wykonywania i przeżywania muzyki. Takich wykonawców wybieram do słuchania, do inspiracji. Nawet jeśli piosenka jest pozornie spokojna, to pod skórą dzieją się cuda. Tam aż kipi od natłoku uczuć. Czasem sprzecznych. To jest wręcz wojna emocjonalna - powiedziała Przemyk.

Jednak obok płyty Bjork i piosenki "Bechelorette" u Renaty Przemyk można też znaleźć i inne albumy. Jest z czego wybierać, w tym z muzyki polskiej. Podobnie bardzo emocjonalnej. - To płyta, którą uwielbia też moja córka i przy której można rozmawiać z dzieckiem o poważnych sprawach, a przy sprzyjających okolicznościach uśpić. To muzyka klarująca i harmonizująca. Renata Przemyk poleca Natalię Grosiak z piosenką to "Pod włos” z najnowszej płyty "Piękny koniec".

Przemyk słucha też muzyki w wykonaniu mężczyzn jak Czesław Mozil. Choć przyznaje, że są tacy, którzy zarzucają, że nie jest on dość typowy. - Najbardziej mnie w nim ujęło, że ważne jest to, o czym śpiewa oraz jak bardzo on sam jest muzyką - powiedziała Przemyk. Tą piosenką jest "Kiedy tatuś sypiał z mamą”.

Ostatnie nagranie, które Przemyk przygotowała dla słuchaczy radiowej Jedynki jest równie emocjonalne, przepełnione miłością i tragedią. - Może kwestie usytuowania geograficznego mają wpływ na artykulację, temperament i zmysłowość - powiedziała Przemyk. Jej zdaniem muzyka meksykańskiej piosenkarki Chavela Vargas porusza przy słuchaniu, nawet jeśli nie do końca rozumiemy, o czym jest. Utwór "Paloma Negra" pochodzi też ze ścieżki dźwiękowej filmu "Frida".

Z Renatą Przemyk rozmawiał Zbigniew Krajewski

tj

Czytaj także

Bartosz Konopka: muzyka był moją pierwszą miłością

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 00:47
- Muzyka była moja pierwszą miłością jeśli chodzi o sztukę - powiedział w radiowej Jedynce reżyser Bartosz Konopka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejnych odcinków "07 zgłoś się" nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 16:00
Bronisław Cieślak, czyli serialowy porucznik Borewicz zapewnia, że nie będzie kolejnych odcinków kultowego serialu, cieszącego się od lat wielką popularnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki finał Męskiego Grania: w Żywcu zagra Czesław Mozil!

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 19:58
- Czesław Mozil będzie specjalnym gościem dyrektorów artystycznych trasy Męskiego Grania w Żywcu i tam również pojawi się na scenie - ogłosił Piotr Stelmach w audycji "Myśliwiecka 3/5/7".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciągle "Dziwny jest ten świat", a Czesław Niemen najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 21:51
Utwór i protest song Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" na szczycie listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki"!
rozwiń zwiń