Soyka: muzyka Niemena to był dla mnie kulturowy szok

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 22:40
- Płytę "Enigmatic" usłyszałem jako szesnastolatek. Kochałem się wtedy w muzyce barokowej, popem pogardzałem i ta płyta to był dla mnie "pierwszy raz". Zawsze blisko mi było do tych, którzy trzymają z poetami - mówił na antenie Jedynki Stanisław Soyka.
Audio
  • Stanisław Soyka prezentuje najbardziej znaczące dla siebie piosenki (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Paweł Szukała przedstawia przebój czeskiej piosenkarki Raduzy (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
  • Na piątek i każdy inny dzień tygodnia Robert Sankowski poleca przeboje The Cure i The Smiths (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Stanisław Soyka
Stanisław Soyka Foto: PR/W. A. Jurzyk

Stanisław Soyka już na początku spotkania ze Zbigniewem Krajewskim i słuchaczami Jedynki przyznał, że jest melomanem, urzekało go wiele piosenek i niezwykle trudno było wybrać tylko cztery do zaprezentowania w "Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki".

- Pomyślałem więc, że pójdę tropem znaczących czas spotkań - powiedział i jako pierwszą zaproponował piosenkę Czesława Niemena - "Jednego serca".

"Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi" - płyta do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

Kilka lat później Stanisław Soyka usłyszał JEJ głos. Nagranie spotkania w kalifornijskim kościele, gdzie Aretha Franklin prowadziła modlitwę i śpiewała własne utwory, wstrząsnęło licealistą. - Pamiętam, że miałem wrażenie jakby dach prawie unosił się w tym kościele. Jednym z moich największych marzeń było z nią zaśpiewać. Dziś cieszy mnie każda o niej wiadomość i fakt, że żyje i śpiewa - powiedział w Jedynce.

Wracając na polski grunt muzyczny Soyka przypomniał "Dni, których nie znamy". - Marek Grechuta pozostaje w moim sercu i wspomnieniu niezwykle pięknym człowiekiem. Znamy jego piosenki, one wciąż mają moc. Niektóre niełatwe, ale tak weszły w naszą świadomość, że są już znane chyba w trzecim pokoleniu - podkreślił.

A jakie wspomnienia wiążą się z występem Kory i Maanamu w Opolu, gdzie w 1980 roku wykonali "Boskie Buenos"? I jak wspomina spotkania z Niemenem i Grechutą? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze Stanisławem Soyką oraz muzycznych propozycji Roberta Sankowskiego i Pawła Szukały.

Na listę głosujemy na stronie www.ppr1. polskieradio .pl . Propozycje do listy można zgłaszać też sms-owo pod numer 71151 , poprzedzając swój typ skrótem PPR1.

Na audycję "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" - w każdą sobotę po godz. 20.00 - zaprasza Zbigniew Krajewski.

(asz)

Czytaj także

Soyka: Opole kojarzy mi się z... Hitchcockiem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 16:21
Zbliża się 50-lecie Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W tej kultowej imprezie wielokrotnie brał udział Stanisław Soyka, który w "Muzycznej Jedynce" podzielił się pewną anegdotą sprzed lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Kondrat: wciąż mam wrażenie, że debiutuję

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 18:56
- Nie mogę się pozbyć tego uczucia od roku. Boję się, że będzie mnie to prześladowało przez kolejne lata - przyznała w Muzycznej Jedynce piosenkarka Joanna Kondrat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Soyka i Brzóskiewicz prezentują: "Haiku na co dzień"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 12:25
Specjalista od japońskiej formy poetyckiej oraz znany wokalista i muzyk ponownie połączyli siły, by słuchaczom Polskiego Radia zaprezentować cykl "Haiku na co dzień". Zapraszamy do słuchania przez całe wakacje w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń