Andrzej Krzywy stał się muzykiem dzięki Beatlesom

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 14:00
Andrzej Krzywy wyjaśnia, że w latach 70-tych sztuki kryminalne w Teatrze Telewizji były oprawiane muzyką Beatlesów. Więc czekał na te spektakle nie dla ich treści, ale żeby posłuchać puszczanych w czołówce utworów słynnej grupy z Liverpoolu.
Audio
  • Andrzej Krzywy: stałem się muzykiem, żeby być atrakcyjnym dla dziewczyn (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Andrzej Krzywy podczas koncertu Lata z Radiem w Brodnicy 29 czerwca 2013
Andrzej Krzywy podczas koncertu Lata z Radiem w Brodnicy 29 czerwca 2013Foto: Redakcja Lata z Radiem

Muzyk wspomina, że kiedy - jako samouk - uczył się grać na gitarze, to pierwsze utwory, jakie grał były właśnie kompozycjami Beatlesów. Po latach zorientował się, jakie to było trudne. - Ja wybierałem najprostsze akordy, a oni tak nie grali. O tym dowiedziałem się dużo, dużo później - przyznaje.

Andrzej Krzywy mówi, że stał się muzykiem, żeby być atrakcyjnym dla dziewczyn. Bo wówczas wydawało mu się, że był nieatrakcyjny, zwłaszcza, że był zawsze niskim mężczyzną. Widział to u innych, że jak przynosili na podwórko gitarę i grali, to otaczały ich dziewczyny. Więc wydawało mu się, że on tez takie wrażenie będzie robił. – Pomyślałem sobie, to jest sposób na dziewczyny – mówi muzyk. Przyznaje, że gdyby nie miał talentu i umiejętności, to pewnie z jego dalszego muzykowania nic by nie wyszło.

De Mono >>> Zobacz koncert zespołu w Brodnicy

Gość "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" wspomina swoje muzyczne fascynacje. Jedna z nich była grupa Test. - To było jak uderzenie młotkiem w głowę - przyznaje. W oczesnej szarej rzeczywistości dla niego to był coś kolorowego. - To chyba była pierwsza hardrockowa kapela w tym kraju - zastanawia się. Po latach dowiedział się, kto tworzył tę grupę. Śpiewał w niej Wojciech Gąssowski, a gitarzystą był Dariusz Kozakiewicz. - Pierwsza piątka polskiej gitary - ocenia.

Lato z Radiem 2013 >>> De Mono i "Tydzień z gwiazdą"
Muzyk opowiada również o utworach, które lubi i ceni. Zalicza do nich "Modlitwę" Tadeusza Nalepy i zespołu Brekout oraz utwory Boba Marleya. - Głos Marleya powodował dreszcze - przyznaje. I ceni do dziś melodyjność jego utworów. Przez Marleya pokochał reggae. Tak jak "Modlitwę", tak utwory Marleya wprowadził do swego repertuaru. Dzięki temu, że grał Marleya na ulicy poznał kolegów z zespołu Daab. Bo kiedy za pół roku poszukiwali gitarzysty wszedł do zespołu. I tak zaczęło się jego poważne muzykowanie.
Rozmawiał Zbigniew Krajewski.


''

(ag)

Czytaj także

Tydzień z Gwiazdą: czescy milicjanci i pogo na koncercie De Mono

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 14:20
- Śmiejemy się czasem z chłopakami, że jesteśmy firmą transportową z własnym programem artystycznym – mówił w audycji "Lato z Radiem" Andrzej Krzywy, wokalista zespołu De Mono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tydzień z gwiazdą: De Mono czują bluesa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 09:16
- Tą płytą chcieliśmy przypomnieć młodym ludziom klasykę polskiego rocka - Andrzej Krzywy i Piotr Kubiaczyk z zespołu De Mono opowiadają o płycie "Spiekota", najnowszym wydawnictwie grupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem: statkiem po niebie z zespołem De Mono

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 15:20
W roku 1992 zespół De Mono wrócił do Polski po dwumiesięcznej trasie w USA. Muzycy postanowili na jakiś czas odpocząć od siebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato z Radiem w Rabce-Zdroju. Zagrali Afromental i De Mono

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 21:37
Rabka-Zdrój to kolejny przystanek na trasie koncertowej Lata z Radiem. W niedzielę 18 sierpnia zagrały tam zespoły Hamak Band oraz Afromental. Gwiazdą wieczoru była grupa De Mono.
rozwiń zwiń