"Podemus" czyli Hiszpania może

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 14:00
Nowa partia "Podemos" w Hiszpanii, po raz pierwszy wyprzedziła w sondażach rządzące dotąd na zmianę Partie Socjalistyczną i Ludową. Czy czas na nową jakość w polityce?
Audio
  • "Podemus" czyli Hiszpania może (Świat w Jedynce/Jedynka)
Soraya Senz de Santamara, hiszpańska polityk i prawniczka, działaczka Partii Ludowej
Soraya Sáenz de Santamaría, hiszpańska polityk i prawniczka, działaczka Partii LudowejFoto: PAP/EPA/BALLESTAROS

W Hiszpanii może dojść do przełomu w wyborach parlamentarnych w przyszłym roku. Politykę tego kraju może zmienić powstałe zaledwie osiem miesięcy temu ugrupowanie Podemos. Hiszpanie coraz częściej deklarują poparcie dla niej - co potwierdzają sondaże.

- Jest to społeczna inicjatywa, oddolna, której powstanie jest związane z protestami, jakie miały miejsce w ostatnich latach w Hiszpanii. Jes to partia, która nie chce definiować się, ani jako prawicowa, ani lewicowa. Chociaż większość jej postulatów jest jednak związana z lewicą - powiedziała korespondentka PAP, Julia Ikonowicz.

Na ten jak na razie polityczny eksperyment patrzy Europa i rzesza ludzi niezadowolonych z obecnych partii politycznych. Podemos ma za sobą pierwszy sukces - w wyborach do Parlementu Europejskiego udało się wygrać 5 mandatów. W przyszłorocznych wyborach może liczyć nawet na 27,7 proc. głosów.

Prowadził: Michał Żakowski

Autor: Julia Ikonowicz (korespondentka PAP w Hiszpanii)

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Data emisji: 8.11.2014

Godzina emisji: 12.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejne przypadki eboli we Francji i Hiszpanii?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 19:42
W Hiszpanii lekarze podejrzewają, że trzy osoby mogą być zarażone wirusem ebola. Natomiast we Francji do szpitala przewieziono chorą pielęgniarkę, u której również zaobserwowano symptomy tej groźnej choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka akcja antykorupcyjna w Hiszpanii. Ponad 50 osób w rękach policji

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 19:30
W urzędach miast i gmin zatrzymano 51 osób, z których 36 trafiło do aresztu. Przeprowadzono 269 rewizji, zablokowano 400 kont bankowych i zarekwirowano 30 samochodów. Wśród zatrzymanych są m.in. burmistrzowie, przedstawiciele lokalnej administracji oraz reprezentanci rządzącej Partii Ludowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpania: 23-letnia studentka zginęła w Sewilli. Polka robiła sobie selfie nad rzeką

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 21:29
Śmiertelny wypadek polskiej, 23-letniej studentki w Sewilli, na południu Hiszpanii. Korzystająca ze stypendium Erasmusa dziewczyna spadła z wysokości siedmiu metrów, kiedy robiła sobie selfie nad rzeką Guadalquivir.
rozwiń zwiń