Dżihadyści niszczą antyczne dzieła sztuki. "To co widzimy, to manipulacja"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 13:40
- Film jest bardzo mocno zmanipulowany. Nakręcono go częściowo w czerwcu zeszłego roku, w listopadzie zmontowano i z jakiś względów, których możemy się tylko domyślać, pokazano w tej chwili - mówi prof. Rafał Koliński z Zakładu Archeologii Cywilizacji Śródziemnomorskich Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Audio
  • Dżihadyści niszczą antyczne dzieła sztuki. Rozmowa z prof. Rafałem Kolińskim z Zakładu Archeologii Cywilizacji Śródziemnomorskich Uniwersytetu Adama Mickiewicza (Więcej Świata/Jedynka)
  • Świat w Jedynce/Jedynka *Dżihadyści zniszczyli starożytne dzieła sztuki. *Pierwsza rocznica zaginięcia malezyjskiego samolotu MH370 *100 dni od wyboru Donalda Tuska na szefa RE
Kadr z filmu dokumentującego niszczenie zabytków
Kadr z filmu dokumentującego niszczenie zabytkówFoto: youtube/g goodman

Państwo Islamskie opublikowało nagranie, w którym przedstawiło grupę islamistów niszczących starożytne zabytki: pomniki, płaskorzeźby i posągi z czasów starożytnych zgromadzone najprawdopodobniej w muzeum w Mosulu. Liczące kilka tysięcy lat działa sztuki są przewracane, rozbijane, rozwiercane i demolowane. Wraz z publikacją nagrania pojawiła się również informacja o spaleniu setek ksiąg i manuskryptów znajdujących się w bibliotekach Mosulu.

(Sceny niszczenia przez dżihadystów antycznych posągów, źródło:You tube/MEMRITVVideos)

- To, co widać na tym filmie, to w dużej mierze niszczenie gipsowych kopii zabytków, które były w muzeum w Mosulu. Wynika to z faktu, że generalnie w Iraku wiele lat temu przyjęto taką strategię przechowywania starożytności, że tylko jedno muzeum - w Bagdadzie, ma autentyczne zabytki - mówi profesor Rafał Koliński, który prowadził prace archeologiczne m.in. w Iraku i Syrii. - Moja pierwsza reakcja na ten film była bardzo emocjonalna. Natomiast już w trakcie pierwszego oglądania, zwróciłem uwagę na całą masę szczegółów, które potwierdziły opinie moich brytyjskich i amerykańskich kolegów, że to, co widzimy, jest nie do końca prawdziwe, a w każdym razie w jakiś sposób zmanipulowane - dodaje gość Jedynki.

Profesor Koliński mówi, że szczególnie dla osób wywodzących się z naszego kręgu kulturowego, tak drastyczne obchodzenie się z zabytkami dziedzictwa jest trudne do zrozumienia. - Mamy zakodowany w genach "europocentryczny" sposób patrzenia na świat i trzeba sobie zdawać sprawę, że dla muzułmanów ten sposób patrzenia jest dziwny, odmienny - podkreśla rozmówca Michała Żakowskiego. - Trzeba też zdawać sprawę, że wiadomości, które otrzymujemy, przesłania i filmy są wiadomościami o bardzo silnych podtekstach propagandowych i służą kreowaniu z jednej strony wizerunku Państwa Islamskiego, a z drugiej również kreowaniu naszych reakcji na to, co jest pokazywane - dodaje.

WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>

Aby sfinansować swoją działalność, Państwo Islamskie w Iraku nie tylko niszczy zabytki, ale także sprzedaje je na czarnym rynku. - Spotkałem się z taką opinią, że do tej pory ze sprzedaży starożytności Państwo Islamskie prawdopodobnie zebrało sumę około stu milionów dolarów. To pokazuje, jaka jest skala tego procederu - mówi prof. Rafał Koliński.

Kto kupuje kradzione zabytki?  - Głównie prywatni kolekcjonerzy, którzy pozbawieni są skrupułów i nie przywiązują wielkiej wagi do faktu, że zabytki te pochodzą z nielegalnych wykopalisk, czy wręcz z takiej działalności, jaką zajmuje się ISIS, czyli rozprzedawania kolekcji muzealnych - zaznacza gość audycji "Świat w Jedynce". - Wiemy, że w ostatnich latach bardzo aktywni byli kolekcjonerzy z terenów Japonii, Zatoki Perskiej, czyli głównie Emiraty, Bahrajn i Katar, a także europejscy i amerykańscy kolekcjonerzy - wylicza badacz.

Czy świat może zrobić cokolwiek, aby zatrzymać ten proceder?  Zdaniem profesora Kolińskiego, trzeba byłoby podjąć niezwykle drastyczne środki, do których świat, w jego opinii, nie dojrzał. - Należałoby dotkliwie karać wszystkich kupujących i wszystkich sprzedających - mówi gość Jedynki.

***

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Rafał Koliński (z Zakładu Archeologii Cywilizacji Śródziemnomorskich Uniwersytetu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 07.03.2015r.

Godzina emisji: 12.20

(kh)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dżihadyści niszczą antyczne dzieła sztuki w Iraku. "Nakazał nam to prorok Mahomet"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 20:29
Radykałowie z Państwa Islamskiego posuwają się nie tylko do masowych zbrodni wobec ludzi, ale i barbarzyńsko niszczą zabytki cywilizacji. Co zdemolowali w irackim Mosulu?
rozwiń zwiń