X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na celowniku dżihadystów. Islamski radykalizm zagrożeniem dla świata

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 13:49
Zamach terrorystyczny w muzeum Bardo w Tunisie dowiódł, że nurt światowego dżihadu zatacza coraz szersze kręgi. Na świecie wzrasta zagrożenie islamskim radykalizmem.
Audio
  • Islamski radykalizm zagrożeniem dla świata. Relacja Adriana Bąka (Świat w radiowej Jedynce)
W środowym ataku zginęło 20 zagranicznych turystów
W środowym ataku zginęło 20 zagranicznych turystówFoto: PAP/EPA/STR

Dżihadyści wywodzą się głównie z salafitów, radykalnej odmiany sunnizmu. To właśnie sunniccy bojownicy są uważani za twórców nowej fali terroryzmu. Centrum działalności dżihadystów to dziś obszar samozwańczego Państwa Islamskiego, na pograniczu Syrii i Iraku. Profesor Ryszard Machnikowski z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z dziennikarzem radiowej Jedynki Adrianem Bąkiem powiedział, że zagrożenie islamskim terroryzmem wzrasta również w innych regionach świata. - Libia, Nigeria, Kenia czy Somalia. (…) Ten atlas radykalnego dżihadu tak naprawdę obejmuje bardzo wiele krajów - dlatego, że wszędzie tam, gdzie emisariusze radykalnego islamu docierają, tam tworzą się te zalążki zagrożenia - zaznaczył.

Eksperci podkreślają, ze zagrożone islamskim terroryzmem mogą czuć się dzisiaj właściwie wszystkie kraje do których terroryści są w stanie się przedostać. Sygnały o zwiększającej się aktywności dżihadystów dochodzą z Bałkanów, Kaukazu, a także z Europy Zachodniej. Problem terroryzmu islamskiego, również tego spod znaku samozwańczego Państwa Islamskiego staje się więc problemem globalnym.

W środowym ataku na popularne muzeum w stolicy Tunezji zginęło 20 zagranicznych turystów, w tym trzech Polaków, a także trzech Tunezyjczyków. Do zamachu przyznało się radykalne ugrupowanie Państwo Islamskie, kontrolujące znaczne obszary w Syrii i Iraku. W związku z atakiem zatrzymano ponad 20 domniemanych bojowników.

Dlaczego akurat Tunezja stała się celem dla terrorystów? Wysłuchaj całej relacji Adriana Bąka.

***

Przygotował: Adrian Bąk

Data emisji: 21.03.2015

Godzina emisji: 12.15

Materiał został wyemitowany w audycji Świat w Jedynce .

aj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

17 Polaków zginęło z rąk terrorystów islamskich podczas globalnej wojny z terroryzmem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 17:00
17 Polaków zginęło w zamachach terrorystycznych przeprowadzonych przez islamskich radykałów w ciągu czternastu lat globalnej wojny z terroryzmem. Trzy z tych ofiar zostały zabite w Tunisie. Najwięcej polskich obywateli straciło życie w czasie ataku w Nowym Jorku w 2001 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MSZ: liczba zabitych w zamachu w Tunezji Polaków wzrosła do trzech

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 22:00
Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski, aktualny bilans ofiar zamachu w Tunisie, jeśli chodzi o polskich obywateli przedstawia się następująco: nie żyją trzy osoby, jest 10 rannych.
rozwiń zwiń