X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Państwo Islamskie rośnie w siłę. Deputowana do Knesetu: trwa trzecia wojna światowa

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 15:31
Ekspertka od zwalczania terroryzmu Anat Berko uważa, że Zachód lekceważy problem istnienia Państwa Islamskiego. - Radykalny islam zagraża światu w stopniu nie mniejszym, niż stwarzał nazizm - powiedziała deputowana do Knesetu.
Audio
  • Anat Berko o Państwie Islamskim (Świat w Jedynce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Panthermedia

Izrael od dekad prowadzi wojnę, której częścią jest konflikt z radykalnym islamem. W Tel Awiwie dziennikarz radiowej Jedynki Jarosław Kociszewski rozmawiał z podpułkownik rezerwy, doktor kryminologii Anat Berko, która specjalizuje się w zwalczaniu terroru, zwłaszcza tego samobójczego. We wtorkowych wyborach Berko po raz pierwszy zdobyła miejsce w Knesecie. Premier Netanjahu osobiście zaprosił ją do polityki poszukując specjalisty od spraw bezpieczeństwa.

Berko uważa, że obecnie najpoważniejszym zagrożeniem dla świata jest islamski radykalizm. - Terror Państwa Islamskiego rozprzestrzenia się jak pożar. Moim zdaniem tego rodzaju ugrupowania terrorystyczne uzyskają dostęp do broni masowej zagłady. Na razie zajęci są wewnętrzną konkurencją, ścigają się, kto jest bardziej okrutny i kto więcej ludzi przyciągnie. Przypuszczam, że jeszcze zobaczymy samobójcze ataki terrorystyczne w Europie - zaznaczyła.

Ekspertka od terroryzmu powiedziała, że mamy obecnie do czynienia z zagładą całych antycznych kultur. - To są ludzie, którzy niszczą całe kultury. Palą książki, zabijają ludzi na ulicach, obcinają głowy, a świat ich nie powstrzymuje. Świat zajmuje się tematem palestyńskim i Izraelem, zamiast zająć się prawdziwym problemem. Obecnie prawdziwy problem to radykalny islam, który zagraża światu w stopniu nie mniejszym niż kiedyś nazizm - podkreśliła.

Zdaniem Anat Berko trwa trzecia wojna światowa, która nie została zdefiniowana. - Ta wojna trwa już od dawna, ale oczywiście póki nie dotyka ona Europejczyków i rzeczy, które są dla nich ważne - tak długo tego nie zrozumieją. Trzeba pamiętać, że Izrael to mikrokosmos, wysunięty przyczółek Zachodu. Warto uczyć się na naszych doświadczeniach - dodała.

Doktor kryminologii zaznaczyła, że w Europie wyrosło pokolenie, który nienawidzi Starego Kontynentu. - Europejski styl życia jest całkowicie sprzeczny z muzułmańskim. (…) Problem polega na tym, że islamiści nie tylko odrzucają zachodni styl życia, oni chcą narzucić Zachodowi swój styl życia. To świat islamu lub świat wojny. Albo będziesz żył w świecie islamu, albo będziesz żył w stanie ciągłej wojny. Zachód tego nie rozumie. Nie rozumie, że jest to sposób patrzenia na świat całkowicie odmienny od spojrzenia zachodniego - podkreśliła.

Anat Berko w rozmowie z Jarosławem Kociszewskim poruszyła także sprawę konfliktu na Bliskim Wschodzie. Czy widzi ona możliwość dojścia do porozumienia z Palestyńczykami? Posłuchaj całej rozmowy.

***
Rozmawiał: Jarosław Kociszewski

Gość: Anat Berko (podpułkownik rezerwy armii izraelskiej, doktor kryminologii, deputowana do Knesetu)
Data emisji: 21.03.2015
Godzina emisji: 12.15

Materiał wyemitowano w audycji "Świat w Jedynce"

aj/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Państwo Islamskie chwali się kolejną egzekucją. Groźby wobec Żydów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 23:59
Dżihadyści umieścili w internecie nagranie z egzekucji Palestyńczyka, oskarżonego o szpiegowanie na rzecz Izraela. Mężczyznę zastrzelił młody chłopiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na celowniku dżihadystów. Islamski radykalizm zagrożeniem dla świata

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 13:49
Zamach terrorystyczny w muzeum Bardo w Tunisie dowiódł, że nurt światowego dżihadu zatacza coraz szersze kręgi. Na świecie wzrasta zagrożenie islamskim radykalizmem.
rozwiń zwiń