Jan Barcz o Władysławie Bartoszewskim: mówił, że pojednanie trzeba pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 13:56
- Władysław Bartoszewski przełamywał niechęć Polaków do Niemców i pokazywał, że Polacy muszą pokonać tkwiącą w nich klaustrofobię. Szukał dróg wiodących do porozumienia, ale nie uciekał od obciążeń przeszłości - wspominał zmarłego przyjaciela profesor Jan Barcz.
Audio
  • Profesor Jan Barcz wspomina zmarłego przyjaciela. "Zawsze mówił, że trzeba się przyzwoicie zachowywać" (Świat w Jedynce)
Władysław Bartoszewski zmarł w wieczorem w piątek 24 kwietnia w wieku 93 lat
Władysław Bartoszewski zmarł w wieczorem w piątek 24 kwietnia w wieku 93 latFoto: PAP/Maciej Kulczyński

- Mówił, że obciążenia przeszłości trzeba znać i badać, i że nie można traktować procesu pojednania między Polakami i Niemcami jako jednorazowego wydarzenia, trzeba je pielęgnować - powiedział profesor Barcz, który był przyjacielem i dyrektorem jego biura politycznego, gdy Władysław Bartoszewski po raz drugi objął tekę ministra spraw zagranicznych.

Jan Barcz podkreślał zasługi profesor Bartoszewskiego dla polsko-niemieckiego pojednania. Zauważył, że swoją ciężką pracą i postawą stworzył on podstawę kulturowo-psychologiczną do przełamania barier w stosunkach polsko-niemieckich.

Video: Władysław Bartoszewski zmarł w wieku 93 lat

Źródło: TVN24/x-news

Jan Barcz wspominając zmarłego przyjaciela przyznał, że jego język był ostry, ale zwrócił uwagę, że Władysław Bartoszewski zawsze mówił przy tym z wielkim pozytywnym dystansem. - To nie był język jadowity, nie krzewił konfliktu, tylko wskazywał, że od polityków należy wymagać wiedzy historycznej. I zawsze mówił, że trzeba się przyzwoicie zachowywać - podkreślił Jan Barcz.

3551 minut archiwalnych dźwięków z czasów pracy Władysława Bartoszewskiego w Radiu Wolna Europa >>>

Profesor Władysław Bartoszewski zmarł w piątek 24 kwietnia w wieku 93 lat.
Polityk, działacz społeczny, pisarz i autorytet moralny. Ceniony dyplomata i historyk, uczestnik Powstania Warszawskiego i badacz prasy konspiracyjnej, także dziennikarz i publicysta.

***

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: prof. Jan Barcz (były ambasador RP w Wiedniu i szef gabinetu politycznego ministra Bartoszewskiego)

Data emisji: 25.04.2015

Godzina emisji: 12.15

''

mj/ag

Czytaj także

Szewach Weiss: prof. Bartoszewski to postać znana i ceniona wśród Żydów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 23:01
Zmarł profesor Władysław Bartoszewski. Polityk, działacz społeczny, pisarz i autorytet moralny. Ceniony dyplomata i historyk, badacz dziejów Powstania Warszawskiego i prasy konspiracyjnej, także dziennikarz i publicysta. - Był wielkim przyjacielem narodu żydowskiego - powiedział Szewach Weiss.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Kuźniar: nie ma polityka, który mógłby zastąpić Władysława Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 22:48
- Profesor Bartoszewski był po Tadeuszu Mazowieckim największym polskim politykiem - tak zmarłego Władysława Bartoszewskiego wspomina prezydencki doradca do spraw międzynarodowych Roman Kuźniar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władysław Bartoszewski był wyjątkowy pod każdym względem"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 04:02
Dyrektor waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu Sarah Bloomfield wyraziła głęboki smutek po śmierci Władysława Bartoszewskiego. Określiła zmarłego Polaka mianem wielkiej postaci historycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Bartoszewski nie żyje. "O ważnych sprawach potrafił mówić bez pompatyczności"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 11:18
W piątek wieczorem w wieku 93 lat zmarł Władysław Bartoszewski. W "Śniadaniu w Trójce" wspominali go Paweł Kowal, Andrzej Halicki, Mariusz Błaszczak, Jerzy Wenderlich, Jarosław Kalinowski i Henryk Wujec.
rozwiń zwiń