Europejskie media i politycy mówią o śmierci Władysława Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 15:20
Zagraniczni politycy i szefowie unijnych instytucji natychmiast zareagowali na wiadomość o śmierci Władysława Bartoszewskiego. Pierwsze oświadczenia pojawiły się już po godzinie od smutnego wydarzenia.
Audio
  • Jak europejskie media i politycy wspominają Władysława Bartoszewskiego? Opowiada Beata Płomecka z Brukseli, Wojciech Szymański z Berlina i Marek Lehnert z Rzymu (Świat w Jedynce)
Władysław Bartoszewski zmarł w piątek wieczorem 24 kwietnia w wieku 93 lat
Władysław Bartoszewski zmarł w piątek wieczorem 24 kwietnia w wieku 93 latFoto: PAP/Jakub Kamiński

Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli podkreśliła, że śmierć Władysława Bartoszewskiego wywołała natychmiastowe reakcje czołowych unijnych polityków. Jeszcze wieczorem z dziennikarzami spotkał się przewodniczący Rady Europejskiej. - To jeden z najsmutniejszych dni nie tylko dla mnie, ale chyba dla wszystkich Polaków - mówił Donald Tusk. Kondolencje złożył także przewodniczący Parlamentu  Europejskiego Martin Schultz.

Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie zauważył, że niemieckie media natychmiast przekazały wiadomość o śmierci profesora Bartoszewskiego. - Gazety w wydaniach internetowych przypominały, że był prekursorem polsko-niemieckiego pojednania. Mówi się o nim jako największej moralnej instancji w polskiej polityce - podkreślił Szymański.

3551 minut archiwalnych dźwięków z czasów pracy Władysława Bartoszewskiego w Radiu Wolna Europa >>>

Marek Lehnert, korespondent w Rzymie zaznaczył, że Władysław Bartoszewski często bywał w Watykanie. - Utrzymywał kontakty z wszystkimi, którzy się liczą, miał stały dostęp nawet do Jana Pawła II - powiedział Lehnert. Zauważył też, że następca Jana Pawła II, Benedykt XVI podziękował profesorowi Bartoszewskiemu za wszystko, co zrobił dla Polski i dla nas wszystkich.

Co jeszcze w Europie mówi się o Władysławie Bartoszewskim?

***

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Wojciech Szymański (korespondent Polskiego Radia w Berlinie), Marek Lehnert (korespondent Polskiego Radia w Rzymie)

Data emisji: 25.04.2015

Godzina emisji: 12.15

''

mj/ag

Czytaj także

Roman Kuźniar: nie ma polityka, który mógłby zastąpić Władysława Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 22:48
- Profesor Bartoszewski był po Tadeuszu Mazowieckim największym polskim politykiem - tak zmarłego Władysława Bartoszewskiego wspomina prezydencki doradca do spraw międzynarodowych Roman Kuźniar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władysław Bartoszewski był wyjątkowy pod każdym względem"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 04:02
Dyrektor waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu Sarah Bloomfield wyraziła głęboki smutek po śmierci Władysława Bartoszewskiego. Określiła zmarłego Polaka mianem wielkiej postaci historycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prasa w USA: głęboki smutek po Władysławie Bartoszewskim

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 09:27
Depesze agencyjne z Warszawy o śmierci Władysława Bartoszewskiego zamieściły na swoich stronach internetowych niektóre amerykańskie gazety, w tym "New York Times" i "Boston Globe", a także portal Yahoo News.
rozwiń zwiń