Jaka przyszłość czeka Macedonię?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 12:41
Macedonia pogrążona jest w potężnym chaosie. Mówi się wręcz, że to największy kryzys od zakończenia II wojny światowej.
Audio
  • Specjalny wysłannik Polskiego Radia na Bałkany Jacek Żakowski o sytuacji w Macedonii (Świat w Jedynce)
Lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew podkreślił podczas wizyty w Sofii, że jego opozycyjny Socjaldemokratyczny Związek Macedonii dąży do pokojowego rozwiązania kryzysu politycznego, który zagraża nie tylko jego krajowi, ale całemu regionowi
Lider macedońskiej opozycji Zoran Zaew podkreślił podczas wizyty w Sofii, że jego opozycyjny Socjaldemokratyczny Związek Macedonii dąży do pokojowego rozwiązania kryzysu politycznego, który zagraża nie tylko jego krajowi, ale całemu regionowiFoto: EPA/GEORGI LICOVSKI

- Mamy do czynienia z głęboką przepaścią w społeczeństwie i podziałem na dwa obozy: ludzi, którzy popierają obecnego premiera i tych, którzy codziennie gromadzą się przed budynkiem parlamentu - relacjonuje ze Skopje dziennikarz Polskiego Radia Jacek Żakowski.

Opozycja w Macedonii zarzuca rządowi korupcję, inwigilację społeczeństwa oraz sfałszowanie wyborów parlamentarnych. Z kolei władze oskarżają opozycję o szpiegostwo i chęć zdestabilizowania państwa. Podziały polityczne to jedno. Drugie to konflikty na tle narodowościowym. W kraju liczącym 2,1 mln mieszkańców jedna czwarta to Albańczycy.

Od dziewięciu lat premierem kraju jest konserwatysta, Nikoła Grujewski. Jego przeciwnicy i zwolennicy rozbili miasteczka namiotowe niedaleko siedziby szefa rządu.

Czy obecny kryzys wpłynie na negocjacje między Skopje a Brukselą w sprawie przystąpienia Macedonii do Unii Europejskiej? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Prowadził : Krzysztof Renik

Gość: Jacek Żakowski (specjalny wysłannik Polskiego Radia na Bałkany)

Data emisji: 30.05.2015

Godzina emisji: 12.20

asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polityczny pat w Macedonii. Trwają antyrządowe demonstracje

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 16:02
Demonstranci, którzy w niedzielę zgromadzili się w centrum Skopje przed siedzibą rządu Macedonii domagając się dymisji gabinetu Nikoły Grujewskiego, pozostali na noc w miasteczku namiotowym. Władze zapowiedziały kontrdemonstrację w poniedziałek wieczorem.
rozwiń zwiń