Konflikt wiecznie żywy. 7 lat po wojnie Gruzji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 13:14
Mija 7 lat od wybuchu gruzińsko-rosyjskiej wojny o Osetię Południową. Jaki jest bilans relacji tych dwóch krajów? Jaką cenę płaci Gruzja za dążenie do europejskich struktur i do NATO?
Audio
  • Wojciech Górecki o relacjach na linii Gruzja - Rosja (Świat w Jedynce)
Zniszczona przez rosyjskie lotnictwo gruzińska baza wojskowa w Gori
Zniszczona przez rosyjskie lotnictwo gruzińska baza wojskowa w GoriFoto: Jason T. Bailey, U.S. Air Force/Wikipedia

Wojciech Górecki z Fundacji Solidarności Międzynarodowej tłumaczył w radiowej Jedynce, że wojna Gruzji z Rosją była tylko elementem w historii konfliktu o Abchazję i Osetię Południową. Jak dodał, ten spór zaczął się już na początku lat 90. i trwa nadal.

- Rosja jest zdania, że tego konfliktu już nie ma, bo zakończył się on uznaniem przez Moskwę niepodległości Abchazji i Osetii Południowej. Gruzja uważa natomiast, że są to tereny okupowane, gdyż stacjonują tam rosyjskie wojska - podkreślił ekspert.

Gość audycji "Świat w Jedynce" dodał, że przez te wszystkie lata Gruzini w pewnym sensie przyzwyczaili się do utraty spornych obszarów.

Co jest głównym elementem tworzącym gruzińską tożsamość? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W audycji poruszono także kwestię żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu, a także mówiono o katastrofalnej powodzi w Birmie i lotniczym parasolu NATO nad krajami bałtyckimi.

***

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Przygotował: Krzysztof Renik

Gość: Wojciech Górecki (Fundacja Solidarności Międzynarodowej)

Data emisji: 8.08.2015

Godzina emisji: 12.20

mr/pg

Czytaj także

Prezydent Gruzji w wywiadzie dla Polskiego Radia: nie zapomnimy co nam zrobili Rosjanie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 10:21
Gruzini nie zapomną co im zrobili Rosjanie - oświadczył w wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili. Dziś przypada siódma rocznica rozpoczęcia rosyjsko - gruzińskiej wojny o Osetię Południową.
rozwiń zwiń