Procedura KE wobec Polski. "Będą liczyć się formalno-prawne argumenty"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2016 13:53
Komisja Europejska wszczęła wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa. Dr Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk mówi w radiowej Jedynce, że rozwój sytuacji będzie zależał od tego czy KE spotka się ze strony Warszawy z dobrą wolą.
Audio
  • Komisja Europejska wszczęła wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa (Świat w Jedynce)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Komisja Europejska

- Polski rząd musi przedstawić argumenty, dlaczego podjął takie a nie inne działania - tłumaczy ekspert i dodaje, że ważne jest by te argumenty były natury ściśle prawno-formalnej i zgodne ze standardami Rady Europy.

Gubrynowicz przypomina, że niezależnie od tego co robi KE także Rada Europy proceduje, bo została poproszona przez szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego o przygotowanie opinii. - Ta opinia też będzie miała wpływ na to czy Komisja Europejska podejmie jakieś dalsze działania czy też nie - uważa gość Jedynki.

Według niego udający się e niedzielę do Brukseli prezydent Andrzej Duda powinien przede wszystkim zabiegać o spotkanie z komisarzami Unii Europejskiej. Zdaniem gościa Jedynki przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk nic nie załatwi, bo nie ma autorytetu wśród urzędników europejskich.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Orit Perlov (Izraelski Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego), dr Aleksander Gubrynowicz (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk), Bohdan Szklarski (Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 16.01.2016

Godzina emisji: 12.18

kr/tj

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: mam nadzieję, że debata KE uwiarygodni Komisję przed Polakami

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 16:48
Prezydencki minister oczekuje wyraźnego komunikatu, że Komisja Europejska "nie jest uruchamiana przez opozycję w Polsce".
rozwiń zwiń