Eksperci: UE stała się zakładnikiem Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2016 13:39
- David Cameron przenosi wewnętrzne problemy na poziom UE. Nie mógł sobie poradzić z wewnętrzną opozycją w swojej partii dlatego ogłosił referendum – mówi korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Audio
  • Bruksela zrobiła wiele, ale czy wystarczająco dużo, żeby zatrzymać Wielką Brytanię w UE? (Świat w Jedynce/jedynka)
Eksperci: UE stała się zakładnikiem Wielkiej Brytanii
Foto: Pixabay

Beata Płomecka powołuje się na opinie ekspertów, którzy twierdzą, że z tego powodu Wspólnota stała się niejako zakładnikiem sytuacji w Wielkiej Brytanii.

David Cameron podróżuje po stolicach krajów UE przekonując do zmian, które później będzie musiał sprzedać Brytyjczykom po to, by wygrać referendum w sprawie ewentualnego Brexitu.

Czytaj więcej
Cameron Szydlo 1200.jpg
"Polacy uzyskali bardzo dużo". David Cameron w Warszawie

W piątek w Warszawie mówił, że dla jego kraju będzie lepiej, jak pozostanie w zmienionej Wspólnocie. - Eksperci są jednak krytyczni, bo jeśli przeanalizować postulaty Wielkiej Brytanii, to wcale tak nie jest. Kwestia zasiłków nie jest bowiem najważniejsza dla UE - wyjaśnia Płomecka i dodaje, że postulaty Londynu sprawiają "tworzenie się Wspólnoty wielu warstw".

Korespondentka Polskiego Radia dodaje, że jest już to widoczne. W piątek w sprawie brytyjskich oczekiwań odbyło się pierwsze spotkanie negocjatorów z państw członkowskich UE. - Minister ds. europejskich Konrad Szymański poinformował, że już kilka krajów chce wykorzystać postulaty Londynu i oczekuje dla siebie wyłączeń i ograniczeń w wypłatach zasiłków - mówi Płomecka.

Czy postulaty Londynu rozbiją jedność UE, czy ją tylko zreformują? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

A w audycji poruszano także kwestię sytuacji Iranu po zniesieniu międzynarodowych sankcji i temat wyścigu do prezydenckiego fotela w USA.

***

Tytuł audycji: Świat w Jedynce

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 6.02.2016

Godzina emisji: 12.13

iz/ag

Czytaj także

Ekspert: Londyn zapewne uzyska od UE ustępstwa

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 20:22
Wielkiej Brytanii prawdopodobnie uda się ograniczyć wykorzystanie systemu socjalnego przez imigrantów z innych państw UE - ocenił w Jedynce dr Marek Cichocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta premiera Camerona w Polsce. Prof. Konarski: nie ufam Brytyjczykom

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 19:51
Szef brytyjskiego rządu szukał w Warszawie wsparcia dla reformy UE, która ma umożliwić pozostanie Zjednoczonego Królestwa we Wspólnocie. Prof. Wawrzyniec Konarski przypomina, że strategiczne cele polskiego państwa są inne niż brytyjskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie premierów Polski i Wielkiej Brytanii w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 13:00
Rozmowy dotyczyły negocjacji w sprawie warunków pozostania Zjednoczonego Królestwa w Unii Europejskiej. Nie mniej ważne były tematy związane z bezpieczeństwem.
rozwiń zwiń