X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niemcy stawiają na wiatr i na słońce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 16:39
- Odnawialne źródła energii w Niemczech bardzo szybko się rozwijają. Z około 5 proc. w 2000 roku wzrosły już do 23 proc. Fotowoltaika i wiatraki na lądzie i morzu mają duży potencjał wzrostu - mówi w Jedynce Rafał Bajczuk, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Niemcy przed wyborem - eksperci o bezpieczeństwie energetycznym Niemiec (Świat w radiowej Jedynce)
  • Społeczeństwo niemieckie wobec transformacji energetycznej (Sygnały dnia/Jedynka)
Instalacja paneli słonecznych
Instalacja paneli słonecznychFoto: East News/Glow Images

Przyszłość energetyki jest jednym z głównych tematów kampanii wyborczej w Niemczech. Wybory do Bundestagu odbędą się 22 września.

- Aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne musimy po pierwsze rozbudować sieci energetyczne i połączenia transgraniczne, by móc handlować energią z sąsiadami. Trzeba także rozwiązać problem magazynowania energii elektrycznej. Gdy rozwiążemy te kwestie będziemy mieć zapewnione bezpieczeństwo energetyczne - uważa Claudia Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych.

Jej zdaniem w przyszłości energia ze źródeł odnawialnych zapewni bezpieczeństwo dostaw. Transformacja niemieckiej energetyki w tym kierunku ma służyć idea EnergieWende. - To projekt łączący myśl ekologiczną z ideą samowystarczalności, czyli możliwości samodzielnego produkowania energii. To połączenie fantastycznego pomysłu na ratowanie środowiska z ciekawą myślą rozwoju innowacyjnej gospodarki - uważa dr Kacper Szulecki .

Społeczeństwo niemieckie ma jednak wątpliwości czy rozbudowa linii energetycznych jest konieczna.

Niemcy przed wyborem - akcja Radiowej Jedynki, Ośrodka Studiów Wschodnich im. M. Karpia oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej >>>

Ekspert OSW Rafał Bajczuk podkreśla, że projekt EnergieWende jest strategią długofalową. - W 2050 roku Niemcy mają być gospodarką opartą o zielone źródła energii, efektywnie wykorzystującą energię i gospodarką konkurencyjną - wyjaśnia.

W rozmowie z Krzysztofem Renikiem przyznaje jednak, że w społeczeństwie niemieckim maleje poparcie dla wprowadzania strategii. - Politycy będą musieli zwracać uwagę, by koszty nie rosły w takim tempie, jak teraz - uważa.

Audycje przygotowali Agata Kasprolewicz i Krzysztof Renik.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

"Świat w radiowej Jedynce" w każdą sobotę w samo południe.

''

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemcy przed wyborem. Postulaty socjalne wygrają z reformami?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 16:57
Niemcy przygotowują się do wyborów. Elementem przedwyborczych dyskusji jest m.in. ocena pakietu reform o nazwie Agenda 2010, reform znanych również pod nazwą Hartz IV.
rozwiń zwiń