Niemcy stawiają na wiatr i na słońce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 16:39
- Odnawialne źródła energii w Niemczech bardzo szybko się rozwijają. Z około 5 proc. w 2000 roku wzrosły już do 23 proc. Fotowoltaika i wiatraki na lądzie i morzu mają duży potencjał wzrostu - mówi w Jedynce Rafał Bajczuk, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Niemcy przed wyborem - eksperci o bezpieczeństwie energetycznym Niemiec (Świat w radiowej Jedynce)
  • Społeczeństwo niemieckie wobec transformacji energetycznej (Sygnały dnia/Jedynka)
Instalacja paneli słonecznych
Instalacja paneli słonecznychFoto: East News/Glow Images

Przyszłość energetyki jest jednym z głównych tematów kampanii wyborczej w Niemczech. Wybory do Bundestagu odbędą się 22 września.

- Aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne musimy po pierwsze rozbudować sieci energetyczne i połączenia transgraniczne, by móc handlować energią z sąsiadami. Trzeba także rozwiązać problem magazynowania energii elektrycznej. Gdy rozwiążemy te kwestie będziemy mieć zapewnione bezpieczeństwo energetyczne - uważa Claudia Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych.

Jej zdaniem w przyszłości energia ze źródeł odnawialnych zapewni bezpieczeństwo dostaw. Transformacja niemieckiej energetyki w tym kierunku ma służyć idea EnergieWende. - To projekt łączący myśl ekologiczną z ideą samowystarczalności, czyli możliwości samodzielnego produkowania energii. To połączenie fantastycznego pomysłu na ratowanie środowiska z ciekawą myślą rozwoju innowacyjnej gospodarki - uważa dr Kacper Szulecki .

Społeczeństwo niemieckie ma jednak wątpliwości czy rozbudowa linii energetycznych jest konieczna.

Niemcy przed wyborem - akcja Radiowej Jedynki, Ośrodka Studiów Wschodnich im. M. Karpia oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej >>>

Ekspert OSW Rafał Bajczuk podkreśla, że projekt EnergieWende jest strategią długofalową. - W 2050 roku Niemcy mają być gospodarką opartą o zielone źródła energii, efektywnie wykorzystującą energię i gospodarką konkurencyjną - wyjaśnia.

W rozmowie z Krzysztofem Renikiem przyznaje jednak, że w społeczeństwie niemieckim maleje poparcie dla wprowadzania strategii. - Politycy będą musieli zwracać uwagę, by koszty nie rosły w takim tempie, jak teraz - uważa.

Audycje przygotowali Agata Kasprolewicz i Krzysztof Renik.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

"Świat w radiowej Jedynce" w każdą sobotę w samo południe.

''

(asz)

Czytaj także

Niemcy przed wyborem. Postulaty socjalne wygrają z reformami?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 16:57
Niemcy przygotowują się do wyborów. Elementem przedwyborczych dyskusji jest m.in. ocena pakietu reform o nazwie Agenda 2010, reform znanych również pod nazwą Hartz IV.
rozwiń zwiń