Jan Czochralski - polski geniusz

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 20:00
Bez jego przełomowego odkrycia nie rozwinęłaby się elektronika. Czochralski jest najczęściej cytowanym na świecie polskim naukowcem, a jednak w kraju pozostaje zapomniany.
Audio
Jan Czochralski
Jan CzochralskiFoto: www.janczochralski.com

Profesor odnosił  wielkie sukcesy badawcze. Opracował m.in. metodę otrzymywania monokryształów (dzięki niej mogła się rozwinąć w XX wieku elektronika), opracował Metal B (Bahnmetal - stop bezcynowy do łożysk kolejowych) i radiomikroskop, który był pierwowzorem współczesnych mikroskopów skaningowych. Te osiągnięcia dały mu trwałe miejsce wśród najwybitniejszych uczonych ubiegłego wieku.

Ale jego życie było wyjątkowo dramatyczne. - Po powrocie do Polski w latach 20. ubiegłego wieku na zaproszenie prezydenta Ignacego Mościckiego spotyka się z ciągłymi atakami ze strony niektórych profesorów Politechniki Warszawskiej. A po wojnie, niesłusznie oskarżony o współpracę z Niemcami i po uchwale senatu Politechniki Warszawskiej pozbawiony pracy, skazany został właściwie na infamię. Wyjechał do rodzinnej Kcyni i zajął się opracowaniem oraz produkcją soli szybkopekującej, laku butelkowego, proszków do kichania i płynu do trwałej ondulacji (!).
Niedawno senat warszawskiej uczelni przywrócił cześć profesorowi Czochralskiemu, uznając wcześniejsze zarzuty za nieuzasadnione i ujawniając współpracę profesora z polskim wywiadem przed wojną oraz AK-owskim podziemiem w czasie wojny…
A zatem kim na prawdę był Jan Czochralski, jak wielkie były jego dokonania, co zadecydowało, że ciągle jest najbardziej cytowanym polskim naukowcem - o tym opowiadają:wnuczka profesora Hanna Zielińska oraz jego biograf, doktor Paweł Tomaszewski z Polskiej Akademii Nauk.

"Wieczór odkrywców" prowadził Krzysztof Michalski.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska odrodzona

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 20:10
Historia ceremoniału państwowego i protokołu dyplomatycznego w Odrodzonej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie nas coraz mniej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 08:00
W Warszawie odbył się II Kongres Demograficzny pod hasłem "Polska w Europie - przyszłość demograficzna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centralny Okręg Przemysłowy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 07:30
75 lat temu rozpoczęła się realizacja największego przedsięwzięcia gospodarczego i technicznego II Rzeczpospolitej, być może największej idei cywilizacyjnej Polski w XX wieku… budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafen – coś niezwykłego

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 07:00
Ten odkryty niedawno materiał ma zadziwiające właściwości - jest znacznie cieńszy od kartki papieru (tak cienki, że mówi się, że nie ma grubości), ale mimo swojej cienkości jest kilkaset razy wytrzymalszy niż stal.
rozwiń zwiń