Seks przed ślubem: czekać czy nie czekać?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 15:29
Czy czystość przedmałżeńska jest dobra z punktu widzenia naszego życia seksualnego? O tym problemie rozmawiają Ewa Wanat i seksuolog dr Andrzej Depko.
Audio
  • Czy czystość przedmałżeńska jest dobra z punktu widzenia naszego życia seksualnego? Rozmowa Ewy Wanat i dr Andrzeja Depko (Kochaj się/ Jedynka)
Miejsce na asertywność jest również w łóżku
Miejsce na asertywność jest również w łóżkuFoto: Glow Images/East News

Dla niektórych osób, skojarzenie seksualności z grzechem i czymś zdrożnym powoduje, że po ślubie pojawiają się problemy. – Takie sytuacje mają miejsce czasami i związane jest z predyspozycjami osobowościowymi obojga partnerów. Zdarza się, że i pięć, czy siedem lat po ślubie małżeństwo jest nadal związkiem nieskonsumowanym, bo partnerzy boją się rozpoczęcia życia seksualnego – mówi dr Depko.

Takie pary wypracowują metodę pieszczot, jednak do stosunku seksualnego nie dochodzi. – Nie przesądzam, że zawsze tak się dzieje, ale niestety często – mówi seksuolog. Bywa również, że po jakimś czasie wzajemne oczekiwania partnerów co do seksu się różnią, m.in. pod względem częstotliwości stosunków seksualnych.

Nie ma badań na temat tego, jak brak seksu przed ślubem wpływa na partnerów i czy przyczynia się do ewentualnych zaburzeń przyszłego życia seksualnego. – Co takie badania na dobrą sprawę miałyby wnieść? Ludzie nie podejmują decyzji o rozpoczęciu życia seksualnego na podstawie takich badań, a na podstawie swoich przekonań i hierarchii wartości – przekonuje specjalista.

Abstynencja, decyzja o zachowaniu dziewictwa, wstrzemięźliwość seksualna – różnie to można nazywać, ale czy wg seksuologa to dobre dla człowieka? Czy mogą z tego wyniknąć problemy? Posłuchaj całej audycji.

Z dr. Andrzejem Depko rozmawiała Ewa Wanat.

sm

Zobacz więcej na temat: seks

Czytaj także

Seks nastolatków - edukacja seksualna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:42
Zabawa w "butelkę", czy "pociąg", to nic innego, jak eksperymentalne, seksualne, doświadczenia gimnazjalistów. Perwersyjne zachowania, sexting, niechciane ciąże - dzieci rozpoczynają życie seksualne coraz wcześniej i coraz odważniej zgłębiają obszar erotyki. Czy powinno się z tym walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstęp do świntuszenia, czyli inicjacja seksualna

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 16:01
Inicjacja seksualna – jakie ma znaczenie dla jakości życia seksualnego? Czy jest ważna? Jak po latach wspominamy pierwszy raz? Ten etap w życiu seksualnym może się położyć cieniem na innych zbliżeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz wysłać miłosny sygnał? Otwórz...

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 09:23
... książkę! Joanna Kulig, Borys Szyc, Szymon Majewski, Zbigniew Zamachowski, Maciej Orłoś i wielu innych znanych Polaków nagrywają fragmenty swoich ulubionych książek. Powstanie w ten sposób unikatowa seria - "Książki na podryw". Ich słuchanie odniesie miłosny skutek...
rozwiń zwiń