JedynkaJedynka na Czarnym Lądzie
Section07

Dziennikarze w Afryce

Julia Prus

Kiedyś etatowy (i nagradzany) pracownik "Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia". Pewnego dnia Julia poczuła że bardziej niż praca w redakcji pociąga ją Afryka. Jak pomyślała tak zrobiła i od czterech lat jest Nomadą, a od dwóch mieszka w Sudanie Południowym, skąd pisuje depesze prasowe, pracuje też jako trener, szkoląc dziennikarzy najmłodszej radiofonii świata. A w wolnych chwilach próbuje zrozumieć rzeczywistość, która ją otacza.

Jarosław Kociszewski

Zapraszam na podróż do Etiopii, jednego z największych krajów Afryki, w którym błogosławieństwo urodzin już niedługo może przekształcić się w koszmar głodu – od stolicy, Addis Abeby przez Rów Abisyński ku nizinom południa kraju. To tutaj najlepiej widać, jak potrzeba wyżywienia gwałtownie rosnącej populacji kraju prowadzi do dewastacji środowiska naturalnego. Etiopia to także, a może przede wszystkim, niezwykła mieszanka kulturowa, religijna i etniczna. To także Ziemia Obiecana dla rastafarian. Czy słusznie kraj ten kojarzy nam się przede wszystkim z głodem i cesarzem Haile Selassie I opisanym przez Ryszarda Kapuścińskiego?

Michał Żakowski

UNICEF apeluje o datki na pomoc niedożywionym dzieciom z regionu Sahelu. W tym roku zagrożonych niedożywieniem i głodem jest 16 milionów ludzi. W Czadzie sytuacja jest bardzo poważna. Ocenia się, że zbiory zbóż będą o połowę mniejsze. Ponad 1 milion 200 tysięcy dzieci zagrożonych jest niedożywieniem, co może skończyć się ich śmiercią. Na braki żywności cierpi około 3 i pół miliona mieszkańców kraju. UNICEF stara się pomagać dzieciom i ich matkom w całym kraju. Do Czadu nie łatwo jest wjechać dziennikarzom. Dlatego korzystając z zaproszenia polskiego oddziału UNICEF postaram się przybliżyć ten kraj i jego problemy. Od 3 lat panuje tu spokój po 30 latach konfliktów i walk pomiędzy niezliczonymi milicjami i grupami zbrojnymi. Teraz jest szansa na nowy początek.