Śmierć to nie przypadek, to sprawka duchów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 17:48
Niemożliwe abyś w nic nie wierzył - tak powie każdy mieszkaniec Czadu. Dlatego w ich tłumaczeniu świata nie ma zbiegów okoliczności, a raczej ingerencje z zaświatów.
Audio
  • W co wierzą mieszkańcy Czadu sprawdzał Michał Żakowski
Delegacja plemienna
Delegacja plemienna Foto: Mark Knobil/Flickr/CC

Chrześcijaństwo jest tu najmłodszą religią. Jak więc Czadyjczycy widzą katolickiego księdza Stanisława Tymoszczuka i dlaczego nazywają go "Białym Marabutem"?

W Wiosce Kurczaka, czyli dzielnicy stolicy Czadu Ndżameny o religijność pytał specjalny wysłannik Polskiego Radia Michał Żakowski. – Tutaj każde plemię, chociaż one się bardzo wymieszały, ciągle kultywuje swoje tradycje i język. Tak też przenikają się światy umarłych, ze światem żywych – opowiada ks. Tymoszczuk.

>> Jedynka na Czarnym Lądzie - posłuchaj wszystkich relacji

Dlatego choroba, czy wypadek, albo śmierć, to nigdy nie jest kwestia zbiegu okoliczności, ani logicznego następstwa. – To jest sprawa czegoś głębszego, ale nieodpowiednio pożegnaliśmy naszych przodków, albo ktoś sprowadza na nas złe moce i rzuca czar – opowiadał duchowny.

Trzy lata po wojnie mieszkańcy tego kraju chcą wreszcie spróbować żyć normalnie. To jednak jest trudne, bo kraj jest biedny i grozi mu klęska głodu. Międzynarodowa organizacja pomocy dzieciom UNICEF i jej oddział w Polsce proszą o wsparcie kampanii walki z głodem w Czadzie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak się żyje w kraju korupcji? Zapraszamy do Czadu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 17:45
Czad to była kolonia francuska, a język francuski jest tam oficjalny. - Pół samolotu lecącego do stolicy to chińscy robotnicy, bo ropa to wielka nadzieja Czadu – opowiada reporter Polskiego Radia Michał Żakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Czadzie może umrzeć 150 tysięcy dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 18:01
I to tylko w tym roku. Powodem jest brak żywności oraz choroby. W tym państwie czas odmierzają chyba tylko złe wiadomości...
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Czadzie woda na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 17:24
Woda w krajach Sahelu na południe od pustyni Sahara to przedmiot marzeń. Każdy chce jej, by uprawiać ziemię czy choćby ugasić pragnienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeśli dziecko kaszle, wyrywają mu ząb...

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 17:58
Wierzenia i przesądy są bardzo poważnie traktowane przez mieszkańców Czadu.
rozwiń zwiń