Rok 1864. Drugi rok powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 17:11
Skończył się powstańczy rok 1863. Rok klęski i nadziei. Stoczono w tym czasie około tysiąca bitew, przeciętnie po 3 dziennie. Co najmniej połowa z nich zakończyła się zwycięstwem Polaków.
Audio
  • 1864, drugi rok powstania styczniowego (Jedynka/Kronika Powstania Styczniowego)
Patrol powstańczy - obraz Maksymiliana Gierymskiego
Patrol powstańczy - obraz Maksymiliana GierymskiegoFoto: Wikipeda/CC

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

W styczniu 1864 roku warszawski korespondent dziennika "Chwila" pisał:

Rok 1863, choć był jednym z najcięższych w naszym kraju, nieszczęśliwym  go nie nazywam, bo choć niezmierne ponieśliśmy straty, nie jest ten rok nieszczęśliwym  ponieważ prowadzimy z wrogiem otwartą walkę. Historia uczy, że każdy postęp okupywać trzeba zwykle drogimi ofiarami, złożyliśmy ten okup sowity na ołtarzu naszej Ojczyzny.

Nie rachujemy strat, poświęcamy się szczerze i mimo przemocy  nieprzyjaciela pokładamy ufność w przyszłości. Przez ciąg lata straszyło nas widmo zimy, mającej być pomocą  dla Moskali. Dziś mamy pewność, że przetrwamy zimę. Ze wszystkich oddziałów  dochodzi to pocieszające  zapewnienie, tak więc rachować możemy, że wytrwałość doprowadzi nas w końcu do celu. Jakaś nadzieja, jakieś przeznaczenie każe wierzyć, że nadchodzący rok spełni nareszcie  pragnienia i dążenia lat tylu.

Autor  artykułu wierzy, że w nowym roku spełnią się nasze pragnienia o wolności i niepodległości. To chyba nierealne marzenia, ale czy blisko roczna walka powstańców z największą armią świata nie jest już naszym wielkim moralnym zwycięstwem?

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Co przyniesie rok 1864? Odpowiedzi na pytanie będą szukają historycy:  dr Janusz Osica i red. Andrzej Sowa. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka Kroniki Powstania Styczniowego.

Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.


Czytaj także

Listopad 1863. Zastój, czy zbieranie sił do dalszej walki?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 15:45
Pod koniec 1863 roku powstania styczniowe nadal się tli. Dyktator Romuald Traugutt liczył, że na wiosnę uda się z tego rozpalić ogień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbiorowy portret powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 11:00
Nawet szacunkowo nie wiemy ile osób przewinęło się przez powstańcze szeregi w 1863 i 1864 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe w oczach Moskali

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 11:35
W grudniu 1863 roku Powstanie Styczniowe trwa już ponad 10 miesięcy. Końca walk na razie nie widać. Partyzanci często przegrywają bitwy, ale ciągle trwają na posterunku. Natomiast Romuald Traugutt z najbliższymi współpracownikami pracuje nad przekształceniem powstańczych oddziałów w regularne formacje wojskowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pospolite ruszenie. Szansa na trwanie powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 12:25
Grudzień 1863 roku był mroźny i śnieżny. Dla powstańców były to warunki ekstremalne. Tymczasem zgodnie z założeniami Rządu Narodowego mieli oni wytrwać do wiosny. Wtedy też planowano ogłosić pospolite ruszenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia 1863 roku

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 11:00
Pamiętnej zimy 1863 roku w polskich domach panowała smutna atmosfera. Przy wielu wigilijnych stołach zabrakło najbliższych. Jedni polegli na polu walki, innych zesłano na Syberię.
rozwiń zwiń