Powstanie Styczniowe - po roku walki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 14:28
"Powstanie polskie, któremu w dniu 22 stycznia minął rok, zbliża się ku końcowi – co do tego nie ma wątpliwości. Upadło ono i moralnie i materialnie. Jego stronę moralną zabiła nasza dalekowzroczna polityka, zaś stronę materialną zdruzgotała siła naszego dzielnego wojska". – napisał w swoich raportach gen. Mikołaj Pawliszczew – carski donosiciel z Warszawy.
Audio
  • Po roku walki (Kronika Powstania Styczniowego/Jedynka)
Obraz Aleksandra Sochaczewskiego Pożegnanie z Europą (1894)
Obraz Aleksandra Sochaczewskiego "Pożegnanie z Europą" (1894)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>
Czy zagranica też zauważyła rocznicę wybuchu powstania? Wydaje się, że w minimalnym stopniu. Z dwóch powodów. Rocznicomania to jednak wynalazek bardziej współczesny, a po drugie na zachodzie przyzwyczajono się już do polskiego powstania i siłą rzeczy ono spowszedniało. Co prawda na posiedzeniu francuskich izb parlamentarnych wielu deputowanych mówiło kwieciście o polskich bohaterach, ale na tych frazesach się skończyło. Życzliwie pisali o polskim powstaniu Węgrzy, cenzura tam była łagodniejsza niż gdzie indziej, a poza tym, kto wówczas w Europie znał język węgierski.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

W audycji także, o tym jak udaje się dyktatorowi Romualdowi Trauguttowi zwiększać szeregi wojsk powstańczych oraz o sytuacji na polach bitewnych.
Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 . Autorzy: dr Janusz Osica, red.  Andrzej Sowa i Dorota Truszczak.

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:55
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe: Romuald Traugutt zostaje dyktatorem powstania

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 23:00
Nie trzeba było być zbyt bystrym obserwatorem wydarzeń w 1863 roku, żeby stwierdzić taki niepokojący fakt, że w Polsce toczą się dwie wojny. Pierwsza krwawa z Moskalami. Druga bezkrwawa między Polakami. W tej atmosferze dowództwo powstania obejmuje Romuald Traugutt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko nieliczni powstańcy doczekali wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:01
W 1918 roku żyło jeszcze trzy i pół tysiąca powstańców styczniowych. Nie jest to liczba duża, skoro przez szeregi powstańcze przewinęło się ponad 100 tysięcy, najczęściej młodych ludzi.
rozwiń zwiń