Od powstania do tytułu naukowego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 20:39
W powstaniu styczniowym walczyli głównie ludzie młodzi. To oni najbardziej pragnęli życia w wolności. Ci, którzy mieli szczęście przeżyć stanęli przed dylematem. Jak urządzić się w życiu? I można stwierdzić, że wielu z nich porobiło nawet kariery.
Audio
  • Życie po powstaniu styczniowym (Kronika powstania styczniowego/Jedynka)
Roman Żuliński, matematyk
Roman Żuliński, matematykFoto: Atelier Adela

Młodzi, którzy przyłączyli sie do powstania porzucili szkoły, uczelnie, warsztaty pracy, domy rodzinne by, jak śpiewano później w pięknej pieśni, rzucić na stos swoje młode życie, by powiedzieć  zdecydowane "nie" rosyjskiemu okupantowi. Marzenia o wolnej Polsce jeszcze się nie spełniły. Nastała jeszcze większa niewola, ale przecież już po upadku powstania generał Józef Hauke Bosak twierdził, że "Polska jest i będzie", że następna walka będzie już zwycięska.

Kronika powstania styczniowego >>> Poprzednie odcinki

Ale ludzie młodzi, którzy mieli szczęście przeżyć stanęli przed dylematem. Jak urządzić się w życiu? I można stwierdzić, że wielu z nich porobiło nawet kariery. Byli powstańcy zostawali lekarzami, inżynierami, prawnikami, finansistami, pedagogami, profesorami uczelni. Środowisko matematyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowało specjalną sesję naukową, na której zaprezentowano kilku wybitnych matematyków, którzy swoje dorosłe życie zaczynali jako powstańcy styczniowi. Tych uczonych, następców Pitagorasa, a wcześniej walczących z bronią w ręku prezentujemy w audycji "Kronika powstania styczniowego". Wśród nich byli: Roman Żuliński, dr Władysław Kretkowski, prof.Julian Sochocki, Władysław Folkierski, Edward Habich.

Historia w Polskim Radiu >>>
Ponadto w audycji o balu karnawałowym 9 lutego 1864 roku w Warszawie, podczas którego powstańcza żandarmeria wznieciła pożar. Wielkanoc w roku 1864 przypadała na 27-28 marca. Bal miał być zwieńczeniem wielkiej akcji składania wiernopoddańczych adresów najjaśniejszemu panu. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był gen. Mikołaj Berg. Chwalił się, że w ciągu ostatnich miesięcy  dostarczono do Petersburga ponad 500 takich adresów, podpisanych przez ponad 100 tysięcy osób.  Głównym organizatorem balu był Polak z dziada pradziada, gen. Kalist Witkowski, prezydent Warszawy, w rosyjskiej służbie.
Audycje przygotowali Dorota Truszczak, Andrzej Sowa i dr Janusz Osica. Ponadto w audycji wystąpili: prof. Oskar Czarnik, dr Danuta Ciesielska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Jan Koroński z Politechniki Krakowskiej, prof. Stanisław Domoradzki z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

(ag)

Czytaj także

Powstanie Styczniowe - po roku walki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 14:28
"Powstanie polskie, któremu w dniu 22 stycznia minął rok, zbliża się ku końcowi – co do tego nie ma wątpliwości. Upadło ono i moralnie i materialnie. Jego stronę moralną zabiła nasza dalekowzroczna polityka, zaś stronę materialną zdruzgotała siła naszego dzielnego wojska". – napisał w swoich raportach gen. Mikołaj Pawliszczew – carski donosiciel z Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziejopisarze powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:00
O powstaniu pisano bardzo dużo jeszcze w czasie jego trwania. Po jego upadku również powstały setki dzieł poświęconych zmaganiom polsko-rosyjskim. W audycji wspominamy imponujący dorobek polskich historyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decyzja o Powstaniu styczniowym była dla wszystkich zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 04:11
- Nawet konspiratorzy, którzy byli bardzo dobrze zorientowani, byli kompletnie zdumieni z powodu branki do rosyjskiej armii. To sprawiło, że rozpoczęto Powstanie styczniowe znacznie wcześniej niż planowano - opowiada w Jedynce historyk dr Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń