Jaka Polska po zwycięskim Powstaniu Styczniowym?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 09:32
Choć surowa zima ograniczyła działania zbrojne to w lutym 1864 roku antyrosyjskie powstanie trwało już ponad rok.
Audio
  • Jaka Polska po zwycięskim Powstaniu Styczniowym (Jedynka/Kronika powstania styczniowego)
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863Foto: Wikipedia/Public Domain

W trakcie organizowania był korpus gen. Józefa Hauke-Bosaka w Sandomierskiem. Natomiast w Austrii i w Prusach czekało kilka tysięcy powstańców, nieźle uzbrojonych i gotowych do walki -  tak się przynajmniej wydawało z Warszawy Romualdowi Trauguttowi.

Historia w Polskim Radiu >>>

W kolejnym odcinku "Kroniki Powstania Styczniowego" m.in. o tym, jak jego przywódcy wyobrażali sobie Polskę, gdyby zryw przeciwko Rosjanom się udał? Jaki byłby jej ustrój, jak zareagowaliby pozostali zaborcy na odzyskanie przez Polskę niepodległości? Czy Traugutt i jego współpracownicy zastanawiali się nad scenariuszem dla wolnej Polski po 1864 roku?

Kronika powstania styczniowego >>> Poprzednie odcinki

Audycję przygotowali Dorota Truszczak, Andrzej Sowa i dr Janusz Osica. Wziął w niej też udział jeden z naszych słuchaczy, prof. Antoni Paja, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 . Autorzy: dr Janusz Osica, red.  Andrzej Sowa i Dorota Truszczak.

tj

Czytaj także

Krynoliny a Powstanie Styczniowe, "najbardziej wstrętne nieprzyzwoitości"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 14:50
6 lipca 1863 roku doszło w Warszawie do groźnego incydentu. Grupa młodych ludzi rzuciła się na damy spacerujące po Starym Mieście zrywając z nich krynoliny. Uznali je za zbyt strojne, nieodpowiednie do sytuacji kraju pogrążonego w powstaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe: obcy też walczyli za naszą wolność

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 11:34
Nie było narodu w Europie, który nie dostarczyłby ochotników do Powstania Styczniowego. O wolność naszego kraju walczyli Rosjanie, Włosi, Francuzi, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Serbowie, Niemcy, Anglicy, Szwedzi i Duńczycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strażnica", "Prawda", "Niepodległość". Prasa w Powstaniu Styczniowym

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 15:13
Gazety powstańcze pojawiły się razem z manifestacjami patriotycznymi i ukazywały się aż do upadku Powstania Styczniowego. Można naliczyć ok. 300 tytułów. Najwięcej bo ponad 200 w wydawano w Królestwie Polskim, w Galicji 40 i ok. 20 na Litwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo w państwie. Cztery policje powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:49
- Każda policja lubi się szarogęsić, ale bez niej byłoby jeszcze gorzej. Powstańcza policja była jak każda inna, nie lepsza, nie gorsza. Chyba jednak bardziej skuteczna niż powstańcza armia - powiedział w "Kronice Powstania Styczniowego" redaktor Andrzej Sowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kronika Powstania Styczniowego. "Ideał sięgnął bruku"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:57
Generał Fiodor Fiodorowicz Berg był ostatnim namiestnikiem Królestwa Polskiego. Stłumił powstanie styczniowe. Wydarzenia po zamachu na jego osobę zainspirowały Cypriana Kamila Norwida do napisania wiersza "Fortepian Chopina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół w powstaniu styczniowym: "w jeżowych rękawiczkach"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 15:41
Około 30 księży zostało powieszonych lub rozstrzelanych, ponad stu skazano na katorgę, pięć razy więcej zesłano na Syberię. Jak napisał w książce "Powstanie styczniowe” prof. Stefan Kieniewicz, "ta grupa zawodowa poniosła ciężkie straty, bo też była szczególnie eksponowana, a władze stosowały wobec księży surowy wymiar kary".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrzonka, czy realna szansa? Zachód na pomoc powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 15:40
Gdzie miały uderzyć sprzymierzone mocarstwa? Jak zachowałaby się Rosja po przegranej wojnie krymskiej. Czy oddziały partyzanckie stanowiłyby wsparcie dla regularnego wojska francuskiego lub brytyjskiego?
rozwiń zwiń