Rewolucyjny dekret Aleksandra II

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 13:26
W dzisiejszym odcinku "Kroniki Powstania Styczniowego" wracamy do ukazów carskich z dnia 2 marca 1864 roku.
Audio
  • Rewolucyjny dekret Aleksandra II (Kronika Powstania styczniowego/Jedynka)
Wyzwolenie chłopów - obraz Borisa Kustodijewa przedstawiający publiczne odczytanie manifestu uwłaszczeniowego Aleksandra II
"Wyzwolenie chłopów" - obraz Borisa Kustodijewa przedstawiający publiczne odczytanie manifestu uwłaszczeniowego Aleksandra IIFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Mało kto się spodziewał, że rząd carski ogłosi tak demokratyczną reformę włościańską w Królestwie, prawie dosłownie taką samą jak manifest Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 roku. A przecież wprowadzona w 1861 roku w Rosji reforma agrarna była bardzo konserwatywna. Chłop otrzymywał wolność, ale ziemię musiał od dziedzica kupić. Najczęściej nie miał za co, więc pozostawał biedakiem większym niż w czasach pańszczyźnianych. Gdy tymczasem ukaz carski z 2 marca mówił rzeczy wręcz rewolucyjne, które żywcem przepisane były z polskiego dekretu powstańczego.
Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

Dlaczego car Aleksander II, nie demokrata (czy car może w ogóle być demokratą), tylko satrapa wydał tak demokratyczny ukaz? Otóż car był mądrzejszy od swoich urzędników i generałów. Od Wieszatiela i namiestnika Berga razem wziętych. Wiedział, że skoro powstanie trwa już przeszło rok to może trwać jeszcze dłużej, więc trzeba było niekonwencjonalnych sposób, aby je zakończyć.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Aleksander II wysłał do Warszawy swego bliskiego współpracownika Mikołaja Milutina, znanego w Petersburgu ze swoich liberalnych poglądów, aby tam przygotował projekt reformy włościańskiej dla  Królestwa Polskiego. Milutin po kilku miesiącach wrócił do stolicy Rosji z gotowym projektem reformy, który car na razie włożył do swojej sekretnej szafy, aby go wyciągnąć, gdy nadejdzie odpowiednia pora…

Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

(asz)

Czytaj także

Powstanie Styczniowe - po roku walki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 14:28
"Powstanie polskie, któremu w dniu 22 stycznia minął rok, zbliża się ku końcowi – co do tego nie ma wątpliwości. Upadło ono i moralnie i materialnie. Jego stronę moralną zabiła nasza dalekowzroczna polityka, zaś stronę materialną zdruzgotała siła naszego dzielnego wojska". – napisał w swoich raportach gen. Mikołaj Pawliszczew – carski donosiciel z Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziejopisarze powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:00
O powstaniu pisano bardzo dużo jeszcze w czasie jego trwania. Po jego upadku również powstały setki dzieł poświęconych zmaganiom polsko-rosyjskim. W audycji wspominamy imponujący dorobek polskich historyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od powstania do tytułu naukowego

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 20:39
W powstaniu styczniowym walczyli głównie ludzie młodzi. To oni najbardziej pragnęli życia w wolności. Ci, którzy mieli szczęście przeżyć stanęli przed dylematem. Jak urządzić się w życiu? I można stwierdzić, że wielu z nich porobiło nawet kariery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka Polska po zwycięskim Powstaniu Styczniowym?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 09:32
Choć surowa zima ograniczyła działania zbrojne to w lutym 1864 roku antyrosyjskie powstanie trwało już ponad rok.
rozwiń zwiń