Powstańczy rząd odpowiada na carskie ukazy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:47
25 marca 1864 roku Rząd Narodowy wydał odezwę do ludu polskiego, która była odpowiedzią na carskie ukazy z dnia 2 marca uwłaszczające chłopów. Czy ta odezwa do narodu nie ukazała się zbyt późno? Ponad 3 tygodnie od ogłoszenia ukazów carskich!
Audio
  • Kronika powstania styczniowego o reakcji na ukaz carski (Jedynka)
Artur Grottger, Cykl Polonia, IV. Bitwa
Artur Grottger, Cykl "Polonia", IV. Bitwa Foto: Wikipedia/domena publiczna

Wydaje się, że nie. Ukazy rosyjskie podpisał car 2 marca, ale zanim znalazły się na terenie Królestwa minęło trochę czasu. Były problemy z przetłumaczeniem tekstu na język polski, ponadto wielu oligarchów nie akceptowało postanowień (nieoficjalnie oczywiście, bo rozporządzenia carskie należało a priori akceptować).

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Do nich należał namiestnik Królestwa Teodor Berg więc nie zależało mu, aby carska nowina trafiła do chłopów zbyt szybko. A więc skoro ukaz carski pojawił na wsi około15-20 marca, odpowiedź Rządu Narodowego trafiła w samą porę.

Ukaz carski na pewno narobił dużo złego. Rosjanie użyli go w sytuacji, kiedy nie byli pewni, jak długo  będą się męczyć militarnie z powstańcami. Zaś powstanie już dobiegało końca, chociaż trwał na stanowisku Romuald Traugutt i jego rząd. Tak przy okazji, czy Traugutt nie powinien zmienić miejsca zamieszkania, czy jego mieszkanie na Smolnej jest bezpieczne?
Kronika Powstania Styczniowego w radiowej Jedynce we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

(ag)

Czytaj także

Rewolucyjny dekret Aleksandra II

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 13:26
W dzisiejszym odcinku "Kroniki Powstania Styczniowego" wracamy do ukazów carskich z dnia 2 marca 1864 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W marcu 1864 roku walczy jeszcze kilka tysięcy powstańców

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 12:34
W kolejnym odcinku "Kroniki powstania styczniowego" losy powstańców w gasnącym już zrywie wolnościowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

150 lat temu stracono Konstantego Kalinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 22:21
150 lat temu, 22 marca 1864 roku, władze carskie przeprowadziły w Wilnie publiczną egzekucję Konstantego "Kastusia" Kalinowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego na terenach Białorusi i Litwy. Środowiska niezależne Białorusi uważają go za bohatera, a władze ignorują.
rozwiń zwiń