X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie styczniowe wygasa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 12:18
Powstanie trwa już przeszło 14 miesięcy. I będzie to stwierdzenie prawdziwe. Ale jest to prawda cokolwiek gorzka. Walka z Moskalami weszła w stan agonalny.
Audio
  • Powstanie styczniowe wygasa (Kronika powstania styczniowego/Jedynka)
Weterani powstania styczniowego: Józef Dragun, przed 1929.
Weterani powstania styczniowego: Józef Dragun, przed 1929. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ www.audiovis.nac.gov.pl

Praktycznie na początku kwietnia 1864 roku powstania już nie ma, choć w Warszawie jeszcze funkcjonuje rząd z dyktatorem Romualdem Trauguttem.

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

Gdzieś w Kieleckiem ukrywa się generał Józef Hauke-Bosak, który chciałby opuścić już pole walki i udać się do żony do Lwowa, ale ciągle nie może podjąć takiej decyzji, bojąc się oskarżenia o dezercję. Korpusu, który przygotowany był całą zimę, już nie ma. Był zbyt słaby, żeby sprostać Rosjanom.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Profesor Eligiusz Kozłowski pisał, że stosunek sił polskich do rosyjskich wynosił przed bitwą pod Opatowem jeden do czterech, a po bitwie pod Opatowem, który zakończyła się sromotną klęską, jeden do dwudziestu pięciu.

Czy ta walka już nie miała sensu? Dlaczego powstanie jeszcze wegetowało, czy nie lepiej było je zakończyć?

"Kronika powstania styczniowego" w każdy wtorek po godz. 23 i w niedzielę po godz.15. Zapraszają Dorota Truszczak, dr Janusz Osica i red. Andrzej Sowa.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

150 lat temu stracono Konstantego Kalinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 22:21
150 lat temu, 22 marca 1864 roku, władze carskie przeprowadziły w Wilnie publiczną egzekucję Konstantego "Kastusia" Kalinowskiego, jednego z przywódców powstania styczniowego na terenach Białorusi i Litwy. Środowiska niezależne Białorusi uważają go za bohatera, a władze ignorują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańczy rząd odpowiada na carskie ukazy

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 15:47
25 marca 1864 roku Rząd Narodowy wydał odezwę do ludu polskiego, która była odpowiedzią na carskie ukazy z dnia 2 marca uwłaszczające chłopów. Czy ta odezwa do narodu nie ukazała się zbyt późno? Ponad 3 tygodnie od ogłoszenia ukazów carskich!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe: żołnierze i malarze

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 13:18
Wielcy twórcy XIX wieku, jak Maksymilian Gierymski, stawiali sobie za punkt honoru namalowanie chociaż jednego obrazu sławiącego bohaterstwo wielkiego zrywu narodowego lat 1863-1864.
rozwiń zwiń