Kunert: szukamy grobów powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 09:38
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poszukuje miejsc pochówku powstańców styczniowych w Polsce i za granicami. Sekretarz Rady doktor Andrzej Kunert przypomina, że według obecnych danych na terenie Polski jest przeszło 600 obiektów związanych z powstaniem.
Audio
Weterani powstania styczniowego: Józef Dragun, przed 1929.
Weterani powstania styczniowego: Józef Dragun, przed 1929. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ www.audiovis.nac.gov.pl

Wśród nich jest 19 cmentarzy, jedna kwatera, 397 mogił zbiorowych i 123 pojedyncze groby. W tym roku mija 150. lat od wybuchu Powstania Styczniowego.

Andrzej Kunert wyjaśnia, że ciągle wiele miejsc spoczynku powstańców z 1863 roku jest nieznanych. Historyk tłumaczy, że w lasach może byś jeszcze dużo takich nieznanych grobów. Jak wyjaśnia - charakter wojny partyzanckiej powodował, że polegli byli grzebani w miejscu, w którym zginęli, tym samym mogiły były rozsiane na ogromnym obszarze działań wojskowych. Do tego dochodzi jeszcze praktyka zaborcy, który nakazał ukrywanie miejsc pochówku zamordowanych powstańców.

Doktor Kunert wyjaśnia, że pracownicy Rady cały czas prowadzą poszukiwania tych zapomnianych kwater i apelują do osób, które znają miejsca gdzie mogli być pochowani powstańcy styczniowi o przekazywanie tych informacji. Sekretarz Rady wyjaśnia też, że poszukiwania powstańczych mogił są prowadzone na terenach Litwy, Łotwy i Białorusi.

Podczas inauguracji obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania styczniowego prezydent Bronisław Komorowski apelował, aby 22 stycznia w rocznicę wybuchu zrywu na wszystkich cmentarzach powstańczych - i w Polsce, i poza jej granicami - płonęły znicze.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku, kiedy Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do powstania przeciwko Rosji. Było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Przez rok walk poległo około 30 tysięcy osób, a około 40 tysięcy zostało zesłanych na Syberię.

>> Powstanie Styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia

"Kronika Powstania Styczniowego” – w Jedynce, we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 , od stycznia do końca grudnia 2013 roku . Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Czytaj także

Romuald Traugutt. Dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 05:30
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk, prof. Andrzej Szwarc. 195 lat temu przyszedł na świat Romuald Traugutt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostry spór w Sejmie o... powstanie styczniowe

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 20:00
Posłowie spierali się o to czy Sejm powinien uczcić 150-lecie powstania styczniowego, która to rocznica przypada 22 stycznia 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uczcił 150. rocznicę powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 09:55
W specjalnej uchwale, przyjętej przez aklamację, posłowie oddali hołd żołnierzom powstania i przywódcom Rządu Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe - decyzja pozornie szaleńcza

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 11:08
- Polacy sądzili, że czynem zbrojnym przyspieszą reformy. Przecież nikt nie jest samobójcą, nie powstaje po to, by sytuację pogorszyć. Żyła też wtedy nadzieja na wojnę antyrosyjską - przypomina historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowski: historię mamy jedną, przeszłość mamy wspólną

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 11:54
Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki sens ma czczenie klęsk narodowych?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 19:01
Między innymi na to pytanie odpowiadali goście "Pulsu Trójki" w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
rozwiń zwiń