X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy, chociaż bez sukcesów, jednak zawstydzili Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 14:53
Powstanie styczniowe trwało już ponad miesiąc. Do końca lutego 1863 r. powstańcy nie odnosili oszałamiających sukcesów, ale ciągle walczyli. – To była wielka kompromitacja Rosji – uważa historyk dr Janusz Osica.
Audio
Bitwa pod Węgrowem 3 lutego 1863
Bitwa pod Węgrowem 3 lutego 1863Foto: Wikipedia/Mathiasrex

Na miejsce poległych walczących cały czas zjawiali się nowi. Nawet Moskale byli pełni uznania dla postawy Polaków. - To wielka kompromitacja rosyjskiego molocha. Bo oto cała najpotężniejsza ówczesna armia świat ugania się, bez wielkich rezultatów, przez półtora roku, po swojej prowincji walcząc ze zbuntowanymi poddanymi. Walcząc nieudolnie i sadystycznie – mówił historyk w kolejnym odcinku "Kroniki Powstania Styczniowego”.

>> Powstanie styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia

Skompromitował się jednak także dyktator powstania - generał Ludwik Mierosławski, który pobity pod Krzywosądzem i Nową Wsią, zbiegł do Paryża. Klęska w bitwach nie była tylko jego winą. - Rosjanie pod Nową Wsią i Krzywosądzem mieli dwie armaty. A armata znaczyła wtedy tyle, co może i stu żołnierzy. Dosłownie straszyła tych nieostrzelanych żołnierzy – mówił Andrzej Sowa.

Armata znaczyła wtedy tyle, co może i stu żołnierzy. Dosłownie straszyła tych nieostrzelanych żołnierzy

Z bycia dyktatorem Mierosławski nie zamierzał  jednak rezygnować. A powody jego ucieczki były trzy: nieprzyjazne wielkopolskie ziemiaństwo, praktyczny bunt powstańców przeciw i … wrzód w gardle, który chciał on wyleczyć w stolicy Francji.

W przeciwieństwie do Mierosławskiego dzielnie sobie radził w boju generał Marian Langiewicz, który w miejscowości Małogoszcz starł się z Moskalami 24 lutego 1863 roku. Bitwa trwała 5 godzin, była zażarta, obie strony poniosły duże straty. Miasto zostało ograbione i spalone.

Jak pisze Stefan Kieniewicz, nasi kosynierzy parokrotnie brawurowo atakowali rosyjskie armaty. Używając współczesnego języka sportowego, bój zakończył się  bez rozstrzygnięcia, choć historycy uważają, że to remis, ze wskazaniem na Langiewicza, który nie miał przecież tak dobrze wyszkolonych żołnierzy jak ci rosyjscy. Nieco ponad 2 tygodnie po bitwie Langiewicz, przeciwnik Mierosławskiego, objął  funkcję dyktatora Powstania.

Na audycję zapraszają Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa pod Węgrowem jak polskie Termopile

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 10:39
Nikt nie jest w stanie policzyć, ile bitew stoczono podczas powstania styczniowego. Jedną z większych była bitwa pod Węgrowem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaniec jak Janosik. "Łupił Rosjan bez skrupułów”

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 12:00
Oddział płk. Apolinarego Kurowskiego napadł na rosyjską komorę celną w Sosnowcu. Była to najbardziej spektakularna akcja tego typu w czasie powstania styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żuawi śmierci, czyli komandosi z powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 12:16
Ich charakterystyczny ubiór dało się odróżnić z daleka. - Wyglądali tak, że wróg naprawdę mógł się przestraszyć - opowiada historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń