Langiewicz – bohater powstania i gwiazda światowych mediów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 09:11
Marian Langiewicz na początku marca 1683 r. odnosił spektakularne zwycięstwa nad Moskalami. Sprawiło to, że New York Times nazwał go "nowym bohaterem z Polski”.
Audio
Marian Langiewicz
Marian LangiewiczFoto: wikipedia/domena publiczna/www.bn.org.pl

Walka powstańców styczniowych na początku marca trwała już ponad 1,5 miesiąca. Powstanie wybuchło i na Litwie, gdzie sukcesy odnosił Ludwik Narbutt, który zaczynał swój szlak bojowy z oddziałem sześciu osób, aby w krótkim czasie uformować już kilkusetosobowy. – Największym sukcesem Narbutta był napad na pociąg, z którego odbici zostali polscy rekruci. Wielu z nich, czyściwo pewnie z wdzięczności, zasiliło szeregi powstania – mówił w kolejnym odcinku "Kroniki Powstania Styczniowego” dr Janusz Osica. Także na Litwie głoszono manifest do warstwy chłopskiej mówiący o uwłaszczeniu, licząc na wsparcie tej grupy społecznej.

>> Powstanie styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia

Początek marca 1863 roku to był czas sukcesów Langiewicza w potyczkach z Moskalami, m.in. pod Skałą, gdzie podobno sam szedł z kosą w ręku na czele oddziału. W tej bitwie zginął 23-letni Andrzej Potiebnia, Rosjanin - przyjaciel Polski. Rosjanin nie był wcale wyjątkiem w szeregach powstańczych.

O Langiewiczu robiło się głośno i to nie tylko na ziemiach polskich. "Nowy polski bohater" - artykuł o takim tytule ukazał się wówczas w magazynie New York Times. Odnosił się właśnie do gen. Langiewicza, który już za kilka dni został dyktatorem powstania. - Tekst ukazał się też w angielskim i australijskim dzienniku, czyli Langiewicz stał się medialną gwiazdą z Polski – dodał  dr Osica.

Tekst opisywał m.in. osobistą ochronę Langiewicza, czyli dwóch potężnych kosynierów. Był też opis samego generała. – Jest niskiego wzrostu, ma nieco ponad 30 lat, szczupły, ale muskularny. Oczy wielki i ciemne, ale bardzo piękne – relacjonował amerykański dziennikarz.  

Do wysłuchania kolejnych odcinków "Kroniki Powstania Styczniowego”  zapraszamy we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 . Autorami cyklu są: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

Czytaj także

Albo powstanie, albo kamasze

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 12:26
W 150. rocznicę powstania styczniowego Jedynka przygotowała cykl audycji poświęcony temu najdłuższemu w dziejach Polski zrywowi wolnościowemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed branką poszli do kościołów, potem zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 08:32
Warszawska młodzież spodziewała się przymusowego wcielenia do armii rosyjskiej, w przeddzień wybuchu powstania styczniowego. - 14 stycznia 1863 r. gremialnie odwiedzali kościoły, po czym nastąpił exodus – opowiada Andrzej Sowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sposobem na Moskala była tylko partyzantka"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 09:05
Jedyną nadzieją Polaków walczących w powstaniu styczniowym była wojna partyzancka. - Niestety w warszawskim garnizonie skupione były bardzo silne oddziały rosyjskie - mówił w audycji "Kronika Powstania Styczniowego” historyk Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Węgrowem jak polskie Termopile

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 10:39
Nikt nie jest w stanie policzyć, ile bitew stoczono podczas powstania styczniowego. Jedną z większych była bitwa pod Węgrowem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaniec jak Janosik. "Łupił Rosjan bez skrupułów”

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 12:00
Oddział płk. Apolinarego Kurowskiego napadł na rosyjską komorę celną w Sosnowcu. Była to najbardziej spektakularna akcja tego typu w czasie powstania styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żuawi śmierci, czyli komandosi z powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 12:16
Ich charakterystyczny ubiór dało się odróżnić z daleka. - Wyglądali tak, że wróg naprawdę mógł się przestraszyć - opowiada historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy, chociaż bez sukcesów, jednak zawstydzili Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 14:53
Powstanie styczniowe trwało już ponad miesiąc. Do końca lutego 1863 r. powstańcy nie odnosili oszałamiających sukcesów, ale ciągle walczyli. – To była wielka kompromitacja Rosji – uważa historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń