X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ks. Mackiewicz – czerwony kapłan powstania

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 11:51
Ks. Antoni Mackiewicz był bardzo znanym przywódcą powstania na Litwie. Dzielnie dowodził swoim oddziałem, chociaż jego szlak bojowy rozpoczął się od… ucieczki żołnierzy.
Audio
  • Ks. Antoni Mackiewicz i inni bohaterowie powstania styczniowego na Litwie (Kronika Powstania Styczniowego, odc. 14/ Jedynka)
Bitwa pod Węgrowem 3 lutego 1863
Bitwa pod Węgrowem 3 lutego 1863Foto: Wikipedia/Mathiasrex

W czternastym odcinku "Kroniki Powstania Styczniowego” zajmowaliśmy się echami narodowowyzwoleńczego zrywu na Litwie. Prof. Stefan Kieniewicz w swym monumentalnym dziele "Powstanie Styczniowe" stwierdził, że "…Wielki  Książę Konstanty w listach do cara  starał się zachować optymizm, zaręczał,  że bunt lada dzień zostanie stłumiony. Byle tylko – dowodził Konstanty – położyć kres powstaniu "zanim drzewa  pokryją się liśćmi, bo wtedy operacje wojskowe będą jeszcze trudniejsze.” 

Tymczasem na początku kwietnia 1863 roku bardzo uaktywniła się Litwa i, jak mówią historycy, powstanie na dobre tam wybuchło. Pojawiły się nowe oddziały: Bolesława Dłuskiego  oraz księdza Antoniego Mackiewicza.  

Najbardziej znanym dowódcą powstańczym był wtedy 35-letni ks. Mackiewicz, nazywany czerwonym kapłanem. - 8 marca w swoim kościele odczytał Manifest Rządu Narodowego, a później zebrał ochotników i rozpoczął walkę. W jego oddziale było wielu chłopów, a z niektórymi z nich podobno nawet nie potrafił się porozumieć – mówił redaktor  Andrzej Sowa.

>> Powstanie styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia

Dr Janusz Osica zwrócił uwagę, że pierwsza bitwa oddziału ks. Mackiewicza, stoczona pod Megianami w marcu 1863 r., była dość nietypowa. - Bo połowa ludzi przestraszyła się ostro świszczących kul i uciekła z pola walki. Za to reszta walczyła bardzo dzielnie – dodał historyk.

Mniej więcej w tym samym czasie do Wilna przybył zdolny oficer z Petersburga Zygmunt Sierakowski, nota bene ulubieniec rosyjskiego ministra wojny Dymitra Milutina. Sierakowski  zrezygnował z kariery w carskim wojsku i wybrał powstanie! Został jednym z głównych  przywódców styczniowego zrywu na Litwie. Więcej o jego losach, a także o tym, co na przełomie marca i kwietnia 1863 r. działo się z powstańcami styczniowymi, można usłyszeć w nagraniu audycji.  

"Kronika Powstania Styczniowego” – w Jedynce, we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 , od stycznia do końca grudnia 2013 roku . Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa. (ei)

Zobacz więcej na temat: Kronika Powstania Styczniowego
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po co dyktator w powstaniu? "Bo ma pluton egzekucyjny”

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 10:23
W 1794 roku Tadeusz Kościuszko był naczelnikiem, zaś w powstaniu listopadowym Józef Chłopicki sprawował władzę dyktatorską tylko 44 dni. Jego następcy, m.in. Skrzynecki i Krukowiecki byli tylko wodzami naczelnymi. Dlaczego w powstaniu styczniowym potrzebny był dobry dyktator?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec dyktatury: Langiewicz w czółnie i więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:07
- Reakcja cara Aleksandra II na aresztowanie dyktatora powstania styczniowego była dla niego najlepszym komplementem. Radosny okrzyk "Langiewicz wziat!" świadczy o uwadze, jaką mu car poświęcał - opowiadał w Jedynce historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weterani powstania, czyli oczko w głowie Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 10:31
Sam marszałek, w nagrodę za odwagę i męstwo, odznaczył tych "najdzielniejszych z dzielnych" orderem Virtuti Militari.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Vive la Pologne". Reakcje na Powstanie Styczniowe

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 11:51
Europa podziwiała Polaków w walce z Rosjanami. Niestety nic więcej nie zrobiła. Jak tłumaczy dr Janusz Osica nie było przesłanek do międzynarodowej interwencji, bo sytuacja była dla nas niesłuchanie niekorzystna.
rozwiń zwiń