Rząd Narodowy. Rząd wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 14:37
10 maja 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił odezwę, w której przybrał nową nazwę Rząd Narodowy. Czy była to tylko kosmetyczna zmiana?
Audio
  • O rządzie Powstania Styczniowego opowiadają dr Janusz Osica i redaktor Andrzej Sowa (Kronika Powstania Styczniowego/Jedynka)
Pieczęć Rządu Narodowego
Pieczęć Rządu NarodowegoFoto: Maciej Szczepańczyk/Wikipedia

Dla wizerunku kosmetyka ma ogromne znaczenie, ale zdaniem dr Janusza Osicy, nie o to w tym chodziło. - Usunięcie słowa "Tymczasowy" dawało wrażenie, że to koniec z prowizorium, że stworzyliśmy coś trwałego,  na czym możemy budować zarówno dalsze działania powstańcze jak i relacje ze światem zewnętrznym - powiedział Osica.

Rząd Narodowy poszedł za ciosem. Jego pełnomocnikiem w relacjach ze stolicami Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, został książę Władysław Czartoryski. Jednak zdaniem redaktora Andrzeja Sowy niewiele to zmieniło. - Możliwości księcia były znacznie mniejsze niż jego ojca - powiedział Sowa.  

Każdy  rząd chce mnie zdyscyplinowanych podwładnych i obywateli. Miało temu służyć jego zbrojne ramię – oddziały Żandarmerii Narodowej często też nazywane "wieszającymi żandarmami" lub sztyletnikami. Wykonywali wyroki na carskich satrapów i na kolaborujących z nimi Polaków.  Jedną z ich akcji było zlikwidowanie asa wywiadu carskiej policji politycznej. 

Powstanie Styczniowe - serwis specjalny >>>

Odezwa Rządu Narodowego mówiła nie tylko o niepodległości Polski, ale też całej Litwy i Rusi. Prowincje, według autorów odezwy, maiły być równe z Koroną i stanowić z nią całość Polski. Symbolika tej decyzji wyrażona była też w nowej pieczęci. Obok polskiego Orła i litewskiej Pogoni znalazł się też Michał Archanioł, dawny herb województwa kijowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całego odcinka "Kroniki Powstania Styczniowego".

"Kronika Powstania Styczniowego” – w Jedynce, we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 , od stycznia do końca grudnia 2013 roku . Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.