X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rząd Narodowy. Rząd wszystkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 14:37
10 maja 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił odezwę, w której przybrał nową nazwę Rząd Narodowy. Czy była to tylko kosmetyczna zmiana?
Audio
  • O rządzie Powstania Styczniowego opowiadają dr Janusz Osica i redaktor Andrzej Sowa (Kronika Powstania Styczniowego/Jedynka)
Pieczęć Rządu Narodowego
Pieczęć Rządu NarodowegoFoto: Maciej Szczepańczyk/Wikipedia

Dla wizerunku kosmetyka ma ogromne znaczenie, ale zdaniem dr Janusza Osicy, nie o to w tym chodziło. - Usunięcie słowa "Tymczasowy" dawało wrażenie, że to koniec z prowizorium, że stworzyliśmy coś trwałego,  na czym możemy budować zarówno dalsze działania powstańcze jak i relacje ze światem zewnętrznym - powiedział Osica.

Rząd Narodowy poszedł za ciosem. Jego pełnomocnikiem w relacjach ze stolicami Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, został książę Władysław Czartoryski. Jednak zdaniem redaktora Andrzeja Sowy niewiele to zmieniło. - Możliwości księcia były znacznie mniejsze niż jego ojca - powiedział Sowa.  

Każdy  rząd chce mnie zdyscyplinowanych podwładnych i obywateli. Miało temu służyć jego zbrojne ramię – oddziały Żandarmerii Narodowej często też nazywane "wieszającymi żandarmami" lub sztyletnikami. Wykonywali wyroki na carskich satrapów i na kolaborujących z nimi Polaków.  Jedną z ich akcji było zlikwidowanie asa wywiadu carskiej policji politycznej. 

Powstanie Styczniowe - serwis specjalny >>>

Odezwa Rządu Narodowego mówiła nie tylko o niepodległości Polski, ale też całej Litwy i Rusi. Prowincje, według autorów odezwy, maiły być równe z Koroną i stanowić z nią całość Polski. Symbolika tej decyzji wyrażona była też w nowej pieczęci. Obok polskiego Orła i litewskiej Pogoni znalazł się też Michał Archanioł, dawny herb województwa kijowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całego odcinka "Kroniki Powstania Styczniowego".

"Kronika Powstania Styczniowego” – w Jedynce, we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 , od stycznia do końca grudnia 2013 roku . Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak