X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Matki, żony i kochanki w powstaniu styczniowym

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 11:17
Nie wiemy ile pań walczyło z bronią w ręku, ile działało w służbie sanitarnej czy wywiadowczej, ale na pewno ich obecność w powstaniu była zauważona.
Audio
  • Matki, żony i kochanki w powstaniu styczniowym (Kronika powstania styczniowego/Jedynka)
Eliza Orzeszkowa
Eliza OrzeszkowaFoto: Wikipedia

- Udział Polek w walce 1863 roku przewyższył znacznie wszystkie dotychczasowe ruchy zbrojne XIX wieku - pisali historycy Eligiusz Kozłowski i Kazimierz Olszański.

W opinii doktora Janusza Osicy rola kobiet była dramatycznie trudna. - Mąż walczył, a żona zajmowała się rodziną, jak to się wówczas patetycznie mówiło, strzeżeniem ogniska domowego - mówi historyk. Niektóre, tak jak Eliza Orzeszkowa, łączyły różne role - i gospodyni domowej i powstańczej łączniczki.

>>>Kronika powstania styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków

Zauważa, że wielu powstańczych dowódców nie miało rodzin. Inni żenili się dopiero w późnym wieku. Marian Langiewicz ożenił się po 40-ce. Z dzisiejszej perspektywy to wręcz młodzieniec, ale w czasach powstania tak młodym człowiek nie był w powszechnej opinii. Pierwsza zona szybko zmarła, a druga – Angielka przeżyła go o lat 20.

Dla powstańca posiadanie rodziny było swoistym balastem. - Dlatego wielu przekładało ten przyjemny obowiązek na spokojniejsze czasy - podsumowuje redaktor Andrzej Sowa.

Po upadku powstania kobiety nosiły żałobę i czarną biżuterię. Tak rozsierdziło to Rosjan, że car zakazał noszenia żałoby. Jeżeli ktoś chciał włożyć czarny strój ze względu na śmierć członka rodziny, to wcześniej musiał uzyskać zgodę władz. Inaczej groziła mu wysoka grzywna.

Kronika Powstania Styczniowego” w Jedynce - we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00, od stycznia do końca grudnia 2013 roku. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przed branką poszli do kościołów, potem zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 08:32
Warszawska młodzież spodziewała się przymusowego wcielenia do armii rosyjskiej, w przeddzień wybuchu powstania styczniowego. - 14 stycznia 1863 r. gremialnie odwiedzali kościoły, po czym nastąpił exodus – opowiada Andrzej Sowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach Czerwonych. Czwarty miesiąc Powstania Styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 15:19
Polacy często przegrywają bitwy i potyczki. Podejmują nietrafne decyzje wojskowe. Mimo wszystko walka nadal trwa i nic nie wskazuje na jej szybkie zakończenie. 23 maja 1863 roku dochodzi do zamachu stanu. Czerwoni obalają rząd Agatona Gillera.
rozwiń zwiń