X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie styczniowe: misja Romualda Traugutta do Paryża

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 16:08
Wrzesień 1863. Powstanie styczniowe trwa już osiem miesięcy. Europa podziwia ten bój, ale nie pomaga. Dopóki jednak jest nadzieja, trzeba się po nią zwracać. Dlatego do Paryża wysłany zostaje początkujący powstańczy polityk Romuald Traugutt.
Audio
  • Powstanie styczniowe: misja Romualda Traugutta do Paryża (Jedynka/Kronika Powstania Styczniowego)
Romuald Traugutt
Romuald TrauguttFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Traugutt był wcześniej rosyjskim oficerem, saperem. W 1849 roku razem ze swoim pułkiem tłumił węgierskie powstanie. Jednak jako saper do "braci Węgrów" raczej nie strzelał.

- Saperzy to elita armii. Żadna nowoczesna formacja nie może się bez nich obyć. Traugutt był więcej niż żołnierzem, był wojskowym intelektualistą - wyjaśnił dr Jan Osica w "Kronice Powstania Styczniowego". W Siedmiogrodzie Traugutt musiał się jednak jakoś wyróżnić, bo dostał order i nagrodę pieniężną.

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

Po kampanii węgierskiej Traugutt walczył na Krymie, brał udział w obronie Sewastopola. Na rok przed wybuchem powstania styczniowego przeszedł w stopniu podpułkownika do rezerwy i osiadł w niewielkim majątku. Nie zamierzał włączać się do powstania. Był realistą i nie widział szans na zwycięstwo. Ostatecznie jednak do niego przystąpił, zgłosił się pod rozkazy Rządu Narodowego.

Członkom RN bardzo się spodobał kompetentny oficer z Polesia. Od razu chciano go powołać w skład rządu lub przynajmniej powierzyć dowództwo oddziałów na Litwie. Zdecydowano jednak, by wysłać go najpierw do Galicji, gdzie miał m.in. zbadać przyczyny haniebnej klęski pod Radziwiłłowem.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

W Paryżu Traugutt pojawił się na początku września. Książę Władysław Czartoryski napisał w swoich pamiętnikach, że spotkał go tylko raz, przez przypadek, na ulicy. - Czy mogło to być spotkanie przypadkowe? Paryż 150 lat temu też był wielkim miastem. Piłsudski z Dmowskim też spotkali się przypadkowo na ulicy Tokio w 1904 roku. Tylko, że temu przypadkowi pomagał brytyjski agent - zauważył red. Andrzej Sowa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Kronika Powstania Styczniowego w Jedynce  we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 , od stycznia do końca grudnia 2013 roku . Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawny wywiad - poczta w Powstaniu Styczniowym

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:21
Dr Janusz Osica powiedział, że poczta powstańcza była zorganizowana wzorcowo, a przesyłki dochodziły punktualnie w najodleglejsze zakątki kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niechaj Polska zna jakich synów ma

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 15:00
Bitwa pod Żyrzynem była największą i najbardziej spektakularną bitwą Powstania Styczniowego i bez wątpienia naszym największym zwycięstwem – mówił dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Styczniowe: a gdy zabrakło amunicji....

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 13:47
Powstanie Styczniowe trwa już pół roku. Nie ma nadziei na zbrojną interwencję mocarstw. Nie będzie wojny o Polskę, choć o Polsce jest głośno w całej Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe. "Nie ma Polski bez Litwy i Rusi"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 13:50
Największa armia świata do walki z kosynierami zaangażowała 300 tys. żołnierzy. Z partyzantami walczy się źle, ale takiego blamażu Rosjan nikt się nie spodziewał. Car zdawał sobie sprawę, że jego wojsko wielokrotnie się skompromitowało, a szczytem była klęska pod Żyrzynem 8 sierpnia 1863 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Państwo w państwie. Cztery policje powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:49
- Każda policja lubi się szarogęsić, ale bez niej byłoby jeszcze gorzej. Powstańcza policja była jak każda inna, nie lepsza, nie gorsza. Chyba jednak bardziej skuteczna niż powstańcza armia - powiedział w "Kronice Powstania Styczniowego" redaktor Andrzej Sowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe: pożegnanie księcia Konstantego z Polską

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 14:25
Przedłużające się powstanie bardzo zirytowało cara Aleksandra II. Winą za brak sukcesów obarczył Wielkiego Księcia Konstantego i odwołał go do Rosji.
rozwiń zwiń