Powstanie styczniowe: wymierna pomoc Poznania i Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 21:23
Nie ograniczała się ona do wysyłania ochotników i zbiórek pieniędzy. Z poznańskiego poszły walczyć oddziały powstańcze, a niektóre stoczyły zwycięskie bitwy np. pod Ruszkowem, w której dowodził Józef Alojzy Seyfried, pomocnik handlowy z Poznania.
Audio
  • Powstanie styczniowe: wymierna pomoc Poznania i Wielkopolski (Jedynka/Kronika Powstania Styczniowego)
Obraz Juliusza Kossaka Bitwa pod Ignacewem
Obraz Juliusza Kossaka "Bitwa pod Ignacewem"Foto: Wikipedia/PD

Pod koniec marca 1863 roku prezydent policji w Poznaniu Edmund von Baerensprung donosił swojemu zwierzchnikowi w Berlinie: "Nieustannie od połowy lutego  trwa odpływ  młodych ludzi z Poznania do Królestwa". Policjant-dygnitarz nie napisał swojemu zwierzchnikowi, że zdarzało się, iż całe klasy gimnazjalne uciekały do powstania.

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

W Poznaniu powstał m.in. tajny komitet pomocy, nazywany od nazwiska inicjatora Komitetem Działyńskiego, jednego z najbogatszych i najbardziej zasłużonych Polaków w Wielkopolsce. Jan Kanty Działyński zaprosił do niego znanych przedstawicieli poznańskiej arystokracji w tym hrabiego Rogera Raczyńskiego, Władysława Niegolewskiego i Aleksandra Gutrego.

Kronika Powstania Styczniowego - posłuchaj poprzednich odcinków >>>

Komitet zajmował się zbieraniem pieniędzy na powstańcze cele, wysyłaniem broni i amunicji walczącym partyzantom oraz tworzeniem powstańczych oddziałów. Wysłał do Królestwa Polskiego trzy oddziały, 1500 ochotników. Ostatecznie sam Działyński zagrożony aresztowaniem przez przyłączył się do bezpośredniej walki zbrojnej. Walczył w oddziale Edmunda Taczanowskiego, a po klęsce pod Ignacewem 8 maja 1863 schronił się we Francji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Kronika Powstania Styczniowego w Jedynce  we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00, od stycznia do końca grudnia 2013 roku. Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie styczniowe: z bronią i z piórem przeciwko zaborcy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 16:34
Powstanie styczniowe było ostatnim niepodległościowym romantycznym zrywem. Wzięło w nim też udział kilkunastu pisarzy. Nie byli oni jednak piewcami walki o niepodległość. Walczyli głównie późniejsi pozytywiści, zwolennicy nurtu, który był zaprzeczeniem romantyzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe: żuawi śmierci wyszli z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 15:31
Podczas Powstania Styczniowego Kraków był relatywnie małym miastem. Liczył ok. 50 tys.mieszkańców. Dla porównania, we Lwowie mieszkało około 70 tys. ludzi, a w Warszawie ok. 200 tys. Krakowianie nie pozostawali jednak głusi na wydarzenia w Królestwie Polskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe: Romuald Traugutt zostaje dyktatorem powstania

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 23:00
Nie trzeba było być zbyt bystrym obserwatorem wydarzeń w 1863 roku, żeby stwierdzić taki niepokojący fakt, że w Polsce toczą się dwie wojny. Pierwsza krwawa z Moskalami. Druga bezkrwawa między Polakami. W tej atmosferze dowództwo powstania obejmuje Romuald Traugutt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każda wojna wymaga pieniędzy. Powstanie także

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 12:00
Napoleon Bonaparte był pierwszym, który powiedział, że do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Potem tę oczywistą prawdę powtarzali inni, choć nie tak sławni wodzowie. Bo każda wojna wymaga pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe: wszyscy ludzie Traugutta

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 15:34
W listopadzie 1863 roku walka Polaków z zaborcą trwa już ponad 10 miesięcy. Można odnieść wrażenie, że toczy się jakby w dwóch epokach, że w ciągu niespełna roku nastąpiła całkowita zmiana pokoleń.
rozwiń zwiń