Oni wyjeżdżają do USA podpatrywać najlepszych

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 01:14
Czy młodzi polscy badacze mają szansę na odniesienie sukcesu? Jak im to ułatwić? Odpowiedź w audycji z cyklu "Wieczór Odkrywców".
Audio
  • Program Top500 Innovators (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Czytelnia na Uniwersytecie Berkeley
Czytelnia na Uniwersytecie BerkeleyFoto: Joe Parks, Wikipedia, lic. CC.
Czy młodzi polscy badacze mają szansę na odniesienie sukcesu?
Uczestnicy pierwszego zlotu Top500 Innovators: prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda, dyrektor programu Top 500 Innovators, a także współzałożyciel i przewodniczący US-Polish Trade Council - organizacji wspierającej współpracę pomiędzy USA i Polską oraz członkowie tego programu: Katarzyna Walczyk-Matuszyk, dr inż. Bartosz Zajączkowski (prezes programu Top500 Innovators), Konrad Frontczak i Piotr Szymański.
Top500 Innovators zostało powołane pod egidą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma na celu podnoszenie kwalifikacji polskich naukowców w zakresie m.in. zarządzania badaniami czy transferu technologii. Polacy wyjeżdżają na czołowe uniwersytety świata: na Stanford i do Berkeley, aby tam podpatrywać pracę najlepszych. Pod Warszawą odbyło się właśnie spotkanie absolwentów tego programu. - To było pierwsze takie spotkanie - mówi dr Bartosz Zajączkowski. - Spotkaliśmy się w gronie ponad 150 osób. Była to okazja do wymiany poglądów i dyskusję nad tym, jak wspólnie możemy wykorzystać w Polsce uzyskana wiedzę.
- Wyjechało dotąd 5 grup po 40 osób. Chodziło o to, aby teraz wszystkie te grupy mogły się spotkać i porozmawiać o swoich osiągnięciach. Mieliśmy okazję przeprowadzić trzy bardzo interesujące panele dyskusyjne z liderami innowacyjności i przedsiębiorczości - mówi prof. Piotr Moncarz. Katarzyna Walczyk-Matuszyk dodaje:  - Efektem zlotu jest także współpraca pomiędzy nami, która już trwa.
Obecnie 40 osób z Polski wyjechało do Berkeley, a kolejne 40 naukowców za kilka miesięcy pojedzie na Uniwersytet Stanforda. Jak dotąd z programu skorzystało 200 badaczy.
Audycję z cyklu Wieczór Odkrywców prowadził Krzysztof Michalski.

Gośćmi audycji są uczestnicy pierwszego zlotu Top500 Innovators: prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda, dyrektor programu Top 500 Innovators, a także współzałożyciel i przewodniczący US-Polish Trade Council - organizacji wspierającej współpracę pomiędzy USA i Polską, oraz członkowie tego programu: Katarzyna Walczyk-Matuszyk, dr inż. Bartosz Zajączkowski (prezes programu Top500 Innovators), Konrad Frontczak i Piotr Szymański.

Przedsięwzięcie Top500 Innovators zostało powołane pod egidą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma na celu podnoszenie kwalifikacji polskich naukowców w zakresie m.in. zarządzania badaniami czy transferu technologii. Polacy wyjeżdżają na czołowe uniwersytety świata: na Stanford i do Berkeley, aby tam podpatrywać pracę najlepszych.

Pod Warszawą odbyło się właśnie spotkanie absolwentów tego programu. - To było pierwsze takie spotkanie - mówi dr Bartosz Zajączkowski. - Spotkaliśmy się w gronie ponad 150 osób. Była to okazja do wymiany poglądów i dyskusji nad tym, jak wspólnie możemy wykorzystać w Polsce uzyskana wiedzę.

- Wyjechało dotąd 5 grup po 40 osób. Chodziło o to, aby teraz wszystkie te grupy mogły się spotkać i porozmawiać o swoich osiągnięciach. Mieliśmy okazję przeprowadzić trzy bardzo interesujące panele dyskusyjne z liderami innowacyjności i przedsiębiorczości - mówi prof. Piotr Moncarz. Katarzyna Walczyk-Matuszyk dodaje: - Efektem zlotu jest także współpraca pomiędzy nami, która już trwa.

Obecnie 40 osób z Polski wyjechało do Berkeley, a kolejne 40 naukowców za kilka miesięcy pojedzie na Uniwersytet Stanforda. Jak dotąd z programu skorzystało 200 badaczy.

Audycję z cyklu "Wieczór odkrywców" prowadził Krzysztof Michalski.

"Wieczór odkrywców" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 21.30.

(ew)

Zobacz więcej na temat: NAUKA

Czytaj także

Polacy wśród najtęższych umysłów świata

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 20:44
Polscy studenci zawojowali Petersburg. Dwie drużyny z naszego kraju zdobyły medale w międzynarodowym konkursie nowoczesnych technologii - Imagine Cup 2013 w Petersburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz mniej cenią wykształcenie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 10:20
Wprawdzie 82 proc. badanych uważa, że w Polsce warto się uczyć i zdobywać wykształcenie, to jednak w ciągu dekady wzrósł odsetek tych, którzy mają co do tego wątpliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uniwersytet nie zgodził się na uhonorowanie Umberto Eco

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 19:41
Słynny włoski pisarz Umberto Eco nie będzie doktorem honoris causa praskiego Uniwersytetu Karola. Decyzja uczelni zdziwiła całe Czechy.
rozwiń zwiń