X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cybernetyka to alchemia XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 03:00
Audycja wspomnieniowa o zmarłym niedawno prof. Władysławie Marku Turskim – nazywanym ojcem polskiej informatyki.
Audio
  • Wspomnienie o prof. Władysławie Marku Turskim, Naukowy Zawrót Głowy, 29.07.2013.
Władysław M. Turski
Władysław M. TurskiFoto: Fugiel/Wiki/lic.cc.

Prof. Władysław Marek Turski  był wybitnym teoretykiem i dydaktykiem nauk informacyjnych,  wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim.

Wychował wielu pokoleń informatyków, odnoszących sukcesy w międzynarodowych konkursach programistycznych. Był twórcą oprogramowania polskich komputerów Odra, założycielem i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Informatycznego, członkiem British Computer Society – Chartered Institure for IT oraz Royal Academy of Engineering.

Chociaż stał się legendą polskiej informatyki, profesor Władysław Turski skończył studia astronomiczne. Dopiero po nich rozpoczął przygodę z ETO - jak mówiono wówczas o  informatyce - aby  używać  maszyn cyfrowych do obliczeń astronomicznych. Z czasem to informatyka stała się  obszarem jego działalności naukowej.

Profesor Turski często powtarzał, ze informatyka pełni rolę służebną wobec innych dziedzin.  Znane jest jego stwierdzenie: - Początkowo myślałem ,  że komputery są do wykonywania obliczeń, potem sądziłem, że komputery są do uruchamiania programów, a teraz wiem, że komputery są po to, aby były!

- Chodziło mu o to, że informatyka jest narzędziem  i powinna o tym pamiętać - komentuje Tomasz Kulisiewicz z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

W audycji wykorzystane zostały nagrania archiwalne z udziałem prof. Władysława Turskiego. O uczonym mówią: prof. Jan Madey z Uniwersytetu Warszawskiego, Tomasz Kulisiewicz z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadziła Dorota Truszczak.

(ew)

Zobacz więcej na temat: technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak