X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jest szansa na tanią energię dla Polski: 3 kg śmieci daje tyle energii, co litr oleju napędowego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 10:41
Polskie firmy chcą kopiować szwedzkie rozwiązania stosowane przy produkcji energii z odpadów komunalnych. Na początku roku nasi przedsiębiorcy w ramach „Polskiej Misji Gospodarczej - Zielona strona Bałtyku" zwiedzali szwedzkie instalacje ekologiczne w okolicach Sztokholmu i Uppsali.
Audio
  • O spalarniach śmieci, które mają powstać w Polsce mówił w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki Arkadiusz Hołda, przedsiębiorca ze Śląska (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Miasto będzie miało 10 mln zł rocznie z podatków, które będzie mogło przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycji  mówi ekspert
Miasto będzie miało 10 mln zł rocznie z podatków, które będzie mogło przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycji – mówi ekspertFoto: GlowImages

Uczestnik tej misji, Arkadiusz Hołda, przedsiębiorca ze Śląska, podkreśla, że Szwedów powinniśmy naśladować. - Możemy się od Szwedów wiele uczyć. Okazało się, że z trzech kilogramów śmieci można uzyskać tyle samo energii, co z jednego litra oleju napędowego. Dziś w Szwecji pracują 74 spalarnie śmieci, to sprawia, że nie marnuje się tam energii w śmieciach. Dzięki temu Szwecja nie musi kupować gazu od Rosji – podkreśla rozmówca.

Szwedzi palą śmieci, aby mieć ciepło w domach>>>

Arkadiusz Hołda chce zastosować szwedzkie rozwiązania w Polsce.

Arkadiusz
Arkadiusz Hołda

 

Przygotowałem już spółek, która ma spalać śmieci na Śląsku. Chcę powtórzyć, to co dzieje się w Szwecji.

Polacy boją się nieznanego

Zdaniem śląskiego przedsiębiorcy technologie  zastosowane przy budowie nowoczesnych spalarni skutecznie eliminują niepożądane efekty uboczne. - Wiedeń jest najlepszym przykładem. W centrum miasta znajduje się spalarnia śmieci. Rozmawiałem z ludźmi, którzy tam mieszkają i pytałem o uciążliwości. Oni nie rozumieją pytania i dziwią się „jakie uciążliwości?” W Polsce ludzie boją się niewiadomego, czy ta spalarnia nie będzie dymiła.- zauważa gość.

10 mln zł zysku rocznie

Arkadiusz Hołda uważa, że utylizacja śmieci poprzez ich spalanie  przynosi wymierne efekty ekonomiczne. Wylicza je na przykładzie Sosnowca. - Mieszkańcy będą mieli tańszą energię cieplną, mogą mieć też tańszy prąd. To zależy. czy energia popłynie do mieszkańców, czy do miasta. Jeśli do miasta, to lokalny budżet na tym zaoszczędzi. Dodatkowo miasto będzie miało 10 mln zł rocznie z podatków, które będzie mogło przeznaczyć na różnego rodzaju inwestycji – mówi ekspert.

W Szwecji na wysypiska śmieci trafia tylko jeden procent odpadów komunalnych. Reszta jest poddana recyklingowi lub jest spalana w elektrociepłowniach i zamieniana na energię cieplną i elektryczną. A elektrociepłownie zarabiają podwójnie - pobierają bowiem opłaty za spalanie odpadów,  i jednocześnie uzyskują przychody ze sprzedaży wytworzonej w ten sposób energii.

Robert Lidke, abo

Zobacz więcej na temat: ekologia energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budownictwo pasywne w Polsce: branża nie jest przygotowana

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 21:44
Od 2021 r wszystkie nowe budynki maja być niemal zero energetyczne – takie wymogi stawia przed nami Unia Europejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce. Będzie kontrola NIK w Ministerstwie Gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 14:46
Polski Alarm Smogowy skierował apel do prezesa Najwyższej Izby Kontroli, by ta instytucja skontrolowała w Ministerstwie Gospodarki proces przygotowywania rozporządzenia ws. norm jakości węgla. Zdaniem apelujących proponowane w projekcie normy są zbyt niskie.
rozwiń zwiń