Inspirujące warsztaty programowania dla dzieci. Nowe możliwości w małych miasteczkach

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 10:54
SHE for IT - to kampania społeczna w ramach której 50 utalentowanych studentek informatyki od lipca do września bieżącego roku przekazuje swoją wiedzę na temat nowych technologii uczniom szkół podstawowych z małych miejscowości.
Audio
  • O tym jak inspirować dziewczynki by chciały zostać ekspertkami w dziedzinie informatyki w audycji Po pierwsze ekonomia radiowe Jedynki (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Obecnie dziewczyny stanowią około 13 procent wszystkich osób studiujących na kierunkach informatycznych
Obecnie dziewczyny stanowią około 13 procent wszystkich osób studiujących na kierunkach informatycznychFoto: AlesiaKan/ shutterstock

Dzieciaki poznają podstawy kodowania, dowiadują się, do czego służą drukarki 3D, uczą się budować i programować roboty.

- Celem jest zainteresowanie dzieci z małych miejscowości, które mają utrudniony dostęp do tego typu wiedzy, inspiracji, przekazu. Chodzi o to, żeby odczuły, że korzystanie z nowych technologii to przyjemność i zobaczyły jak one działają. To może je zachęcić by w przyszłości studiować informatykę - wyjaśnia Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Kobiety ekspertki

Innym celem kampanii jest promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych.

- Dla dziewczyn jest do często egzotyczny pomysł. W Warszawie i innych miastach myśli się już inaczej. Chcemy małym dziewczynkom, które też biorą udział w tych zajęciach pokazać obraz kobiety, która się na tym zna, która uczy innych. Chcemy poszerzać im horyzonty by brały pod uwagę różne możliwości w życiu – przekonuje rozmówczyni.

Bianka Siwińska Celem kampanii jest promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych

Zaprogramuj postać z bajki

Pierwsze warsztaty informatyczne dla dzieci już się odbyły. Honorata Sierocka studentka Politechniki Białostockiej uczyła w szkole podstawowej w małopolskiej Sierczy i wcale nie trzeba było jej do tego specjalnie namawiać.

- To nie jest mój pierwszy wolontariat, w którym biorę udział. Dzieciaki się czegoś nauczą. Na szkoleniu przedstawiłyśmy Godzinę Kodowania, to strona internetowa, na której programuje się równe zachowania postaci z bajek -  mówi.

Nowe możliwości

Dobre wrażenia z wolontariatu w szkole podstawowej w Szerszeniach na Podlasiu ma też Patrycja Madyda studentka pierwszego roku informatyki na SGGW w Warszawie.

- To był mój debiut. Były zajęcia z informatyki, robotyki, pokazywałyśmy im również drukarki 3D. Dzieci były bardzo zainteresowane, szczególnie zakupem takiego sprzętu – dodaje.

Kobiety do informatyki 

Wolontariat jest częścią dużego programu IT for SHE, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez pomoc studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy. Pod koniec września także w ramach programu w Górach Świętokrzyskich odbędzie się największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewczyn w IT.

- Women in Tech Camp to obóz dla studentek kierunków informatycznych z uczelni technicznych i uniwersytetów. Zapraszamy dziewczyna na 5 dni i staramy się je zainspirować. Organizujemy warsztaty techniczne, spotkania z mentorami. Na obozie mamy wielu przedstawicieli firm technologicznych, te osoby przyjeżdżają i w ramach wolontariatu i prowadzą zajęcia z dziewczynami - dodaje Joanna Lisiecka z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Obecnie dziewczyny stanowią około 13 procent wszystkich osób studiujących na kierunkach informatycznych.


. .

Sylwia Zadrożna, abo

Czytaj także

24 poziom: Geek Girls Carrots

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 14:21
Pasjonatki nowych technologii. Społeczność, która wspiera kobiety działające w branżach IT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w branży IT jest tak mało kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 21:19
Zamiast różowych sukienek do baletu, lepiej siąść do tabletu - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Gałaszewska-Bogusz, Dyrektor Generalna Accenture Operations w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Girls Code Fun - dziewczyny do komputerów!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 11:15
Urodziła się w Białymstoku, dorastała w Nowym Jorku, była nauczycielką w Korei Południowej, a po wakacjach na Filipinach zdecydowała się wrócić do Polski. Tu założyła szkołę programowania dla dziewczynek, choć ukończyła psychologię, a nie informatykę.
rozwiń zwiń