X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

ZUS: pracodawca nie musi płacić składek ZUS za studenta

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 13:46
Grudzień to gorący czas dla wielu branż. Wraz z rozpoczęciem okresu przedświątecznego boom przeżywają sektory: handlowy, logistyczny i promocyjny.
Audio
  • O tym jak płacić składki ZUS za studenta w radiowej Jedynce (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Na pracę dorywczą i sezonową też wzrasta popyt, zwłaszcza pod koniec roku.
Na pracę dorywczą i sezonową też wzrasta popyt, zwłaszcza pod koniec roku.Foto: shutterstock/Iakov Filimonov

Dzięki temu pojawia się zapotrzebowanie na tysiące nowych, tymczasowych pracowników. Popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców jest zatrudnianie studentów, przeważnie na podstawie umów-zleceń.

Zatrudnianie studentów wiąże się dla firm z dużymi oszczędnościami, bowiem w przypadku umowy-zlecenia przedsiębiorca nie ma obowiązku odprowadzania składek ZUS.

- Opłacanie składek dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i cały czas studiują jest mocno uproszczone. Pracodawcy, którzy zatrudniają ich na podstawie umów-zleceń, bądź innych umów, które kodeks cywilny rozumie jako umowy-zlecenia, zwolnione są z obowiązku płacenia składek - tłumaczy Radosław Milczarski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co z ubezpieczeniem chorobowym?

Jednocześnie, jak dodaje ekspert, student może wystąpić o objęcie go ubezpieczeniem chorobowym.

- Student zatrudniony na umowie-zlecenia może dobrowolnie poprosić o objęcie go ubezpieczeniem chorobowym. Musi taką wolę wyrazić przed podpisaniem umowy. Zgłosić ją swojemu pracodawcy, który informuje o tym ZUS na specjalnym formularzu ZUS ZUA – wyjaśnia ekspert.

Kto ma status studenta?

Z takich udogodnień nie może jednak skorzystać każdy, bo nie każdy student ma status studenta.

- Status studenta regulują przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym. Są to osoby, które studiują w ramach studiów pierwszego, bądź drugiego stopnia. To oznacza studentów licencjackich i  magisterskich. Ważną kwestia dla ubezpieczeń jest pojęcie statusu studenta, które nie jest jednoznaczne z posiadaniem praw studenta. Osoby, które ukończyły studia pierwszego stopnia tracą status studenta i nabywają go dopiero w momencie podjęcia studiów magisterskich. Czas pomiędzy jest związany z koniecznością opłacaniem składek w pełnej wysokości – mówi Radosław Milczarski.

Tu ważny jest także wiek studenta. Wraz z ukończeniem 26 lat, musi on opłacać obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, także na ubezpieczenia zdrowotne. Dobrowolne pozostaje tylko ubezpieczenie chorobowe.

Czy doktorant to też student?        

Co ważne, jako studenci przy zatrudnianiu nie są traktowani: doktoranci i uczestnicy studiów podyplomowych

- Doktoranci i osoby odbywające studia podyplomowe nie są studentami w rozumieniu prawa. Nie posiadają statusu studenta, co jest kluczowe dla opłacania składek. W związku z tym każda osoba, które jest doktorantem będzie musiała odprowadzać składki – dodaje.

A więcej na ten temat znajdą państwo na stronie: www.zus.pl

Błażej Prośniewski, abo

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Czytaj także

ZUS radzi, jak odnaleźć dokumenty ze zlikwidowanych firm

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 12:33
Osoby, które chcą dostać emeryturę muszą zebrać dokumenty, które potwierdzają staż pracy oraz wysokość zarobków przed 1999 r. Co, jeśli zakład pracy już nie istnieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: wszystkie składki na jeden rachunek. Co się zmieni?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 14:59
Od 1 stycznia przyszłego roku przedsiębiorcy będą opłacać wszystkie składki - czyli na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także Fundusz Emerytur Pomostowych - na jeden numer rachunku składkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: chcesz pracować na emeryturze czy rencie? O tych limitach pamiętaj

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 08:30
Wcześniejsza emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy nie zamyka całkowicie drzwi do aktywności zawodowej i... zarabiania pieniędzy. W niektórych jednak przypadkach może to prowadzić do obniżenia lub zawieszenia wypłacania świadczenia.
rozwiń zwiń