X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Średnie miasta przed nową szansą

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 19:33
Miasta średniej wielkości w Polsce mogą i powinny się rozwijać. Mają choćby  potencjał do lokalizacji nowoczesnych usług dla biznesu, na które obecnie jest  duży popyt. Trzeba jednak mieć odpowiednio wyszkolone kadry.
Audio
  • O nowych szansach rozwoju dla średnich miast mówią goście radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Ludność Polski się starzeje, ale w mniejszych miejscowościach ten proces następuje jeszcze szybciej
Ludność Polski się starzeje, ale w mniejszych miejscowościach ten proces następuje jeszcze szybciejFoto: pixabay

Takie są wnioski z raportu, przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. A w odkryciu tego potencjału pomoże 100 mln zł z programu Wiedza Edukacja Rozwój.

− Ludność Polski się starzeje, ale w mniejszych miejscowościach ten proces następuje jeszcze szybciej, bo młodzi ludzi są wysysani przez duże ośrodki. Ten trend można, a nawet trzeba  odwrócić. Nowoczesne usługi dla biznesu nie muszą być domeną wielkich miast - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju, Adam Hamryszczak.

Jak podkreśla, w ostatnich latach bardzo się rozwinął sektor usług dla biznesu.

− O ile jeszcze pięć lat temu, w ramach sektora było zatrudnionych o. 50 tys. osób, w 2020 r. powinno to być 300 tys. osób – mówi wiceminister.

− Stąd jest duża szansa, że część tych inwestycji zostanie zlokalizowana w miastach średniej wielkości – dodaje gość radiowej Jedynki.

Dlatego Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poddało 35 polskich miast średniej wielkości, ale w których działają wyższe szkoły zawodowe, ocenie pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej.

− Nie jest to problem bezrobocia - podkreśla Grzegorz Watycha, burmistrz 33-tysięcznego Nowego Targu.

Problemem jest nieobecność w naszym mieście dużych, nowoczesnych firm, gdzie znaleźliby pracę dobrze wykształceni obywatele naszego miasta – mówi burmistrz.

Kordian Korbiarz, burmistrz 45- tysięcznej Nysy mówi, że także w jego mieście ludzi ubywało, ale to się zmienia.

− Nowoczesne inwestycje lokowane w mniejszych miejscowościach zatrzymują w nich absolwentów szkół wyższych - potwierdza Przemysław Malinowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

I dodaje, że jeszcze kilka lat temu chęć pozostania w Nysie deklarowało ok. 20 proc. absolwentów, dzisiaj takie deklaracje składa już 50 procent.

Główną przewagą mniejszych miast mogą być niższe koszty prowadzenia działalności oraz niższa rotacja kadr.
A najwyżej ocenione miasta to: Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz, Kalisz, Legnica, Koszalin, Gorzów Wielkopolski i Piła. Charakteryzują się one ponadprzeciętnym potencjałem inwestycyjnym dla sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Aleksandra Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak