Dlaczego warto wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 21:00
7 tysięcy przedsiębiorców skorzystało z działających od pół roku przepisów o sukcesji.
Audio
  • Dlaczego warto wyznaczyć zarządcę sukcesyjnego, wyjaśniają goście radiowej jedynki./ Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Iakov Filimonov

Chodzi o to by po śmierci szefa jednoosobowej firmy pracownicy zachowali umowy, a przedsiębiorstwo dotychczasowe kontrakty, koncesje czy zezwolenia.

7 tys. zarządców sukcesyjnych wpisanych do ewidencji

Po pół roku w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej zarejestrowano blisko 7 tysięcy zarządców sukcesyjnych. W 365 przypadkach zarządca już działa w firmie.

− Chodzi o przypadki śmierci właściciela jednoosobowej firmy. Dotychczas oznaczała ona często śmierć przedsiębiorstwa - mówi Andrzej Bocheński, doradca sukcesyjny.

− Dlatego namawiamy przedsiębiorców, aby myśleli o zarządcach sukcesyjnych- mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że jest to rozwiązanie przygotowane specjalnie do najbardziej popularnej w Polsce formy działalności gospodarczej w Polsce, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej.

Problem śmierci jednoosobowych firm jest duży, bo co miesiąc w Polsce umiera 800 przedsiębiorców.

Po co zarządca sukcesyjny

Od pół roku, wyznaczony zarządca sukcesyjny może tymczasowo przejąć kontrolę nad firmą do czasu załatwienia formalności spadkowych.

− Trwają też rozmowy o rozszerzeniu przepisów o sukcesji na spółki kapitałowe - mówi Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

A może sukcesja jeszcze za życia właściciela? 

Wśród planowanych rozwiązań jest też m.in. stopniowa sukcesja już za życia.

− Odnoszenie przepisów tylko do śmierci przedsiębiorcy to jeden z głównych zarzutów pod ich adresem - komentuje Andrzej Bocheński.

Jak wyjaśnia, warto myśleć o sukcesji jeszcze za życia właściciela przedsiębiorstwa.

− Zarząd sukcesyjny powołuje się przez spisanie oświadczenia i złożenie wniosku. Można to zrobić m.in. przez internet - mówi Katarzyna Skrzek, radca prawny resortu

Według danych Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, przez nieudane sukcesje co roku w Unii Europejskiej upada ok. 150 tysięcy firm. Pracę traci przez to 600 tysięcy osób.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sukcesja w firmach: w ewidencji jest już 7 tys. zarządców sukcesyjnych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 14:01
Po 6 miesiącach obowiązywania ustawy dot. sukcesji firm jednoosobowych, mamy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ok. 7 tys. zarządców sukcesyjnych i 365 przypadków sprawowania zarządu sukcesyjnego - powiedział wiceszef MPiT Marek Niedużak.
rozwiń zwiń