W kinach "Pan Wołodyjowski", w radiu "Biały Krzyż", w Opolu...

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 22:10
Siódmy Krajowy Festiwal Piosenki. W opolskim amfiteatrze i na antenie Jedynki rozbrzmiewa "Biały Krzyż" Czerwonych Gitar.
Audio
  • Opolska Pięćdziesiątka Radiowej Jedynki: rok 1969 (Muzyczna Jedynka)
Opole 1969. Występ Czerwonych Gitar
Opole 1969. Występ Czerwonych GitarFoto: altero1960/YouTube

W 1969 roku w Opolu pojawiły się Alibabki i ich "Kwiat jednej nocy", Halina Frąckowiak z piosenką "Czekam tu", oraz Marek Grechuta i zespół Anawa z "Weselem". Za piosenkę dostali zresztą nagrodę Telewizji Polskiej.

Nagrodami wyróżniono też utwory "Ptakom podobni" w wykonaniu Stanisławy Celińskiej, "Mówiły mu" Maryli Rodowicz, oraz piosenkę "Wiatr wiosenny gitarzysta", którą śpiewała Magda Umer.

Opolska Pięćdziesiątka Radiowej Jedynki - wspomnienia gwiazd >>>>

Nagrodę prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu zdobyła piosenka do której muzykę skomponował Andrzej Zieliński, a słowa napisał Leszek Aleksander Moczulski. Piosenka, która w 1969 roku była wielkim przebojem, to "Medytacje wiejskiego listonosza" Skaldów.

Posłuchaj: Opolska Pięćdziesiątka Radiowej Jedynki. Rok 1969 w ujęciu Zbigniewa Zeglera

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Opole 2013

Czytaj także

Autor "Szklanej pogody" o brakującym fragmencie piosenki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 17:40
Choć sam twierdzi, że w Opolu nie gościł zbyt często, to jego piosenki festiwalowy amfiteatr nucił wielokrotnie. W Jedynce Marek Dutkiewicz przyznał kto jest jego ulubioną aktorką, a także wyrecytował kilka wersów, których nie ma w powszechnie znanej wersji "Szklanej pogody".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korcz: Rinn miała nie śpiewać piosenki "Gdzie ci mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 17:48
- Świetny tekst Janka Pietrzaka spotkał się z przyzwoitą muzyką mojego autorstwa. Ale najważniejsza była w tej piosence wykonawczyni. Myślę, że gdyby nie Danuta Rinn, nie mówilibyśmy o przeboju - stwierdził w Jedynce Włodzimierz Korcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Zagrobelny: Opole było moim bojowym chrztem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 08:08
- Brałem udział w wielu festiwalach, ale atmosfera w Opolu jest wyjątkowa i niepowtarzalna. To jest kultowe miejsce dla polskiej piosenki - powiedział w Muzycznej Jedynce wokalista Łukasz Zagrobelny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kayah: w Opolu przygarnęła mnie Edyta Bartosiewicz

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 19:30
Kayah wspomina, że podczas pierwszego festiwalu w Opolu, na którym występowała nie miała gdzie spać. Edyta Bartosiewicz oddała jej kawałek podłogi w jej pokoju hotelowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyszkoni: nie wyobrażam sobie Opola bez siebie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 21:10
Piosenkarka jest bardzo emocjonalnie związana z Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu. Od dziecka marzyła, żeby w Opolu wystąpić. I żałuje, że nie będzie mogła tam wystąpić razem z Markiem Jackowskim.
rozwiń zwiń