Malediwy to nie taki raj, jak się wydaje

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:46
- Poza tą otoczką, gdzie są pięciogwiazdkowe resorty, a każda sieć hotelowa stawia sobie za punkt honoru, żeby mieć tam swój najlepszy i najdroższy resort, mamy do czynienia z małym, muzułmańskim krajem wyspiarskim, który boryka się z problemami typowymi dla Azji - mówił w Jedynce Łukasz Szolc-Nartowski.
Audio
  • Łukasz Szolc-Nartowski dzieli się wrażeniami z ponad rocznego pobytu na Malediwach (Reszta świata/Jedynka)
  • Tomasz Michniewicz dzwoni do Sajgonu (Reszta świata/Jedynka)
Plaża na Malediwach
Plaża na MalediwachFoto: Wikipedia, lic. CC/Élite Diving Agency

Gość audycji "Reszta świata" przez ponad rok pracował w jednym z resortów na Malediwach. Dzieląc się wrażeniami z pobytu mówił o wielkim problemie, z którym zmaga się ten kraj. Są nim śmieci, gdyż Malediwy omiata bardzo silny prąd oceaniczny, który niesie ze sobą gigantyczne ilości śmieci z pobliskich Indii, Sri Lanki, Pakistanu i Bangladeszu i wyrzuca je na miejscowe plaże.

- Pewnego razu organizowałem dla klientów grilla na bezludnej wyspie. Rzucasz kotwicę, masz idylliczny widok dookoła: przepiękną wyspę, która rozciąga się na półtora kilometra, na środku palmy otoczone idealnym lazurem, rafy koralowe i delfiny, które robią fikołki. Wszystko wygląda jak na filmie. Tylko, że 5 godzin wcześniej musiałem wysłać tam kilkuosobową ekipę z grabiami i łopatami, żeby oczyścili dla nas kawałek plaży z ogromnej sterty śmieci - wspominał Łukasz Szolc-Nartowski.

Bardzo specyficzne dla Malediwów jest również połączenie wyspiarskiego luzu z szariatem, który tam formalnie obowiązuje i z muzułmańskim prawem obyczajowym. - Pierwsze co rzuca się w oczy, to absolutny brak życia nocnego i dostępu do alkoholu. Kobiety chodzą z zakrytymi twarzami i włosami. Panuje bardzo mocny patriarchat. Jednocześnie widać tam bardzo wpływ zachodniej kultury. Młodzież buja się na hamakach pod palmą i za pośrednictwem bezprzewodowego internetu ogląda zachodnie filmy i teledyski. Są bardzo modni. Wszyscy noszą spodnie rurki i markowe okulary przeciwsłoneczne - opisywał Łukasz Szolc-Nartowski.

Aby dowiedzieć się więcej o realiach rajskich wysp posłuchaj całej audycji, którą przygotował i prowadził Tomasz Michniewicz.

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 9.10.

pg

Zobacz więcej na temat: hotel malediwy podróże

Czytaj także

Najpierw "zmywak" na Wyspach, potem podróż dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 16:13
W audycji "Reszta świata" spotkanie z parą Vagabundos, czyli Paulą i Rafałem, którzy po studiach pracowali w Wielkiej Brytanii na zmywaku po to, aby wyruszyć na pół roku w świat. Pół roku zmieniło się … w 2 lata, podczas których opłynęli świat jachtostopem, byli m.in. na Fidżi i Samoa, w obu Amerykach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor "Kroniki końca świata": trzeci świat nie różni się od naszego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 13:04
- Te różnice są na poziomie ekonomicznym i politycznym, natomiast nie na poziomie ludzkim. Skoro wszyscy jesteśmy równi, to dotyczy to również tych podłych aspektów ludzkiej natury - mówił w Jedynce Jakub Mielnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Mount Everest i z powrotem. Walka trwa do końca

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 11:58
- Najtrudniejszy był moment rozstania z mężem na lotnisku. Obydwoje mieliśmy świadomość, że nie jest pewne czy jeszcze się spotkamy - przyznała w Jedynce Monika Witkowska, która w tym roku zdobyła Górę Gór, Mount Everest.
rozwiń zwiń