X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W Arabii Saudyjskiej nieodpowiednia abaja może ściągnąć uwagę policji religijnej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 15:32
- Konieczność noszenie przez kobiety abai jest również ich przywilejem. Wychowały się w społeczeństwie, w którym ich matki również bardzo często były zakryte. Nie czując na sobie wzroku mężczyzn mają poczucie bezpieczeństwa - mówiła w Jedynce Maja Eldaly, Polka mieszkająca w Arabii Saudyjskiej.
Audio
  • Maja Eldali o życiu w Arabii Saudyjskiej (Reszta świata/Jedynka)
  • Tomek Michniewicz dzwoni na Bali (Reszta świata/Jedynka)
Mieszkanka Rijady, stolicy Arabii Saudyjskiej
Mieszkanka Rijady, stolicy Arabii SaudyjskiejFoto: PAP/EPA

Abaja to wierzchnie okrycie noszone w krajach muzułmańskich. Wyglądem przypomina szeroką, długą sukmanę bez rękawów. Z punktu widzenia Europejki noszenie abai jest dość uciążliwe.  – W Arabii Saudyjskiej jest niezwykle gorąco. Średnia temperatura latem przekracza 40 stopni Celsjusza. Tymczasem abaja, ze swojej natury, nie może być przewiewna. Musi być nieprzejrzysta,  bardzo, ale to bardzo długa i zgrzebna - tłumaczyła w audycji "Reszta świata" Maja Eldaly.

W Arabii Saudyjskiej zdarzają się jednak kobiety ubrane również w abaje półprzezroczyste albo w kwieciste wzory. - W ten sposób demonstrują one jakąś chęć wyrwania się z tego reżimu nakazu zakrywania ciał. Jednak większość kobiet nosi czarne abaje, również w Dżedzie, która jest dużo bardziej postępowa od stołecznej Rijady - podkreślała Polka od dwóch lat mieszkająca w tym muzułmańskich kraju.

Maja Eldaly sama również zawsze ubiera czarną abaję, m.in. ze względu na wszechwładną policję religijną. - Może ona teoretycznie zatrzymać każdego. Wprawdzie do kobiety nie mogą zwracać się bezpośrednio, ale mogą nakazać jej zasłonięcie włosów, powabnego nadgarstka czy odkrytej stopy - opowiadała Polka.

Rozmawiał Tomasz Michniewicz.

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 9.10.

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podróżnik, któremu nawet Białystok kojarzy się z Afryką

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 15:06
- W Afryce pociągają mnie ludzie, którzy tam mieszkają, możliwość przeżycia przygody i poruszania się po środowisku, które jest zupełnie obce z punktu widzenia Europejczyka - mówił w Jedynce Janusz Tichoniuk, znawca tematyki afrykańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studentka zmarła, bo ekipa pogotowia składała się z samych mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 19:41
Władze Uniwersytetu Króla Sauda w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, nie wpuściły na teren kampusu ratowników, podkreślając, że mogą tu przebywać jedynie kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sens podróży - doświadczaj, przeżywaj, opowiedz

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 13:18
Jedni wracają z kieszeniami pełnymi pamiątek, inni z tysiącami podobnych do siebie zdjęć, jeszcze inni z zestawieniem przejechanych kilometrów. Marcin Złomski z podróży wraca z historiami i przeżyciami, które już w Polsce stara się przekazać innym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arabia Saudyjska: zakazują kobietom samotnych wizyt u lekarza

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 13:33
Saudyjski duchowny, będący członkiem oficjalnej instytucji skupiającej uczonych w zakresie prawa i teologii islamu, zabronił kobietom chodzenia do lekarza-mężczyzny bez asysty męskiego krewnego - podał w czwartek saudyjski dziennik "Al Hajat".
rozwiń zwiń