X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Turcja jest rozmaita, a Turcy są dumni

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 12:00
- To jest olbrzymi kraj, dwa i pół razy większy niż Polska. Mieszają się tam wpływy europejskie, azjatyckie, arabskie - mówią Izabela i Jarosław Miszczakowie, twórcy portalu "Turcja w sandałach.pl".
Audio
  • Podróżnicy Izabela i Jarosław Miszczakowie opowiadają o Turcji (Reszta świata/Jedynka)
Stambuł
StambułFoto: Glow Images/East News

Turcja od wieków jest skrzyżowaniem kultur. To właśnie jej różnorodność pociąga Izabelę i Jarosława Miszczaków, gości Tomasza Michniewicza w audycji "Reszta świata", którzy od lat zajmują się Turcją.
- Jeśli szukasz przygody z orientem, to łatwiej znaleźć go na wschodzie Turcji - mówi Izabela Miszczak. - Jeśli zaś chcesz wypocząć nad morzem i poznać starożytną kulturę, to znajdziesz to na zachodzie kraju - wyjaśnia.
Wielu z nas ma mylne wyobrażenie o Turcji - gorące plaże nad Morzem Śródziemnym, palmy, hotele i kebaby to obraz trochę przekłamany. - Turcy ze względu na swoją burzliwą historię i położenie są bardzo dumni z tego, że są Turkami i chcą swoją tureckość podkreślać - mówi gość radiowej Jedynki. - Swoich korzeni szukają w dalej przeszłości Azji Mniejszej. Jednak są też bardzo czuli na punkcie swojej odrębności. Bardzo częstym błędem jest wiązanie Turków z kulturą arabską. Dla nich to jest bardzo wielka obraza - podkreśla Izabela Miszczak. 
W Turcji wpływy europejskie widać przede wszystkim w prawie. Ustrój republiki wzorowany jest na modelu zachodnioeuropejskim. Od upadku Imperium Osmańskiego w latach 20. XX wieku Turcja jest krajem świeckim, a ustanowione prawo wzorowane jest na kodeksach szwajcarskich i francuskich.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia wiary i religii. Zdecydowana większość, ponad 90 procent obywateli, jest muzułmanami. W każdym tureckim mieście czy miejscowości odnajdziemy meczety i minarety, z których muezzini pięć razy dziennie wzywają na modlitwę. - Gdy przyjeżdżamy do Turcji właśnie te minarety, górujące nad miastami, są pierwszym zderzeniem z orientem - mówi gość Jedynki.
Turcja zaskakuje na każdym kroku, bogaty zachód kontrastuje z biedniejszym wschodem. Niemal europejski styl ubioru mieszkańców Stambułu, na wschodzie przemienia się w tradycyjne stroje, więcej kobiet zakrywa głowy. Na południowym wschodzie, gdzie mieszka mniejszość arabska, możemy spotkać kobiety ubrane w szaty charakterystyczne dla tej kultury. 
O różnorodności i bogactwie Turcji, o językach, kuchni, serach, muzyce i innych atrakcjach tego kraju dowiesz się więcej słuchając całej rozmowy Tomasza Michniewicz i jego gości.

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 9.10.

(pj,. pg)

Komentarze1
aby dodać komentarz
isabeau2014-03-07 15:29 Zgłoś
Serdecznie proszę o zmianę podpisu pod zdjęciem Hagia Sophii - Stambuł NIE JEST stolicą Turcji. Stolicą tego państwa jest Ankara, a Stambuł - byłą stolicą Imperium Osmańskiego i największym miastem kraju. Pozdrawiam, Iza Miszczak, Turcja w Sandałach!

Czytaj także

W drodze przez świat - "kobietom łatwiej podróżować"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 13:04
Katarzyna Tołwińska od 4 lat samotnie podróżuje po świecie. Obecnie wróciła do Polski i jak sama mówi ma "przerwę międzykontynentalną”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jamajczycy nie potrafią pływać, a na plażę chodzą z czepkiem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:14
O tym, co może nas zaskoczyć na Jamajce opowiada w audycji "Do południa" Anna Gordon, która mieszkała na tej karaibskiej wyspie przez kilka lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W drodze na Mount Everest: tam każdy idzie sam

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 14:16
- W górach wysokich, o ile nie ma konieczności powiązania liną, każdy idzie swoim tempem i każdy musi być odpowiedzialny za siebie. Ja byłam przygotowana psychicznie, że nikt mi nie pomoże - mówiła w radiowej Jedynce Monika Witkowska, podróżniczka, zdobywczyni Mount Everestu.
rozwiń zwiń