Kulinarny Mount Everest, czyli podróże z perspektywy talerza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:50
- Uważamy, że kulinaria, kuchnia, smaki są istotnym elementem miejsca, które odwiedzamy, dlatego też chcemy je poznawać. Pewne miejsca wspominamy przez to, co tam zjedliśmy - opowiadali w Jedynce podróżnicy i autorzy kulinarnego bloga Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński.
Audio
  • Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński o podróżach i smakowaniu świata. Dosłownie! (Reszta świata/Jedynka)
Chińskie pierożki dim sum
Chińskie pierożki dim sumFoto: East News/Glow Images

Goście Tomka Michniewicza podróżują, zwiedzają i... smakują. - Jesteśmy trochę przeciwni takiemu podróżowaniu, gdzie zabiera się ze sobą prowiant, zupki chińskie czy konserwy z Polski. Uważamy, że jedzenie jest istotne, by poznać dany kraj, dlatego próbujemy. Zarówno w restauracjach, jak i na ulicy - zauważyła Natalia Sitarska.

Łukasz Smoliński dodał, że takie podejście do podróży nie wyklucza przeżywania silnych emocji, podobnych do tych, które towarzyszą zdobywcom najwyższych szczytów czy odkrywcom miejsc nieznanych turystom. - Na pewno są przeżycia ekstremalne i przeżycia wiążące się ze smakami, które zapamiętamy do końca życia - zapewnił. Największym kulinarnym wyzwaniem było dla niego zjedzenie w Wietnamie bijącego serca węża.

Jedynka na krańcu świata - rejs wokół Przylądka Horn >>>

Na swojej podróżniczo-kulinarnej ścieżce autorzy bloga Taste Away chcieliby jeszcze odwiedzić Japonię, Stany Zjednoczone, Brazylię i Argentynę. - Są to miejsca, w których rozwija się trochę wyższa półka kuchni, z oryginalnym podejściem, odkryciami kulinarnymi, czyli coś, co w Polsce dopiero raczkuje - powiedziała Sitarska.

Goście audycji "Reszta świata" są zdania, że kuchnie świata mają się w Polsce coraz lepiej i wielu potraw można spróbować nie opuszczając kraju. - Jeszcze 10 czy 15 lat temu "chińczyk" kojarzył się z budką, w której potrawy nie do końca były takie jak w Chinach. Teraz coraz więcej jest miejsc, które podają kuchnię zbliżoną do oryginalnej - uważa podróżniczka.

Czy dodawanie polskich dodatków i innowacji do dań tradycyjnych z innych krajów jest słuszne? Czy polska kuchnia ma szansę stać się trendy w świecie? Jakie były najciekawsze z potraw, których próbowali Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycja "Reszta świata" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 9.10.

(asz / ac)

Czytaj także

Masz ochotę wyskoczyć gdzieś po pracy? Skocz ze spadochronem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 16:15
Młodzież, pracownicy biurowi i ludzie po czterdziestce, to osoby, które najchętniej uprawiają ten ekstremalny sport. Gość radiowej Jedynki, instruktor spadochronowy, opowiadał o pasji bezpiecznego spadania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecko w życiu zawodowych podróżników

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 16:22
- Na pewno tak będziemy chcieli to wszystko ułożyć, żeby podróże dalej były obecne w naszym życiu - mówili w Jedynce Anna i Jakub Górniccy, małżeństwo podróżników, którzy już wkrótce po raz pierwszy zostaną rodzicami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sens podróży - doświadczaj, przeżywaj, opowiedz

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 13:18
Jedni wracają z kieszeniami pełnymi pamiątek, inni z tysiącami podobnych do siebie zdjęć, jeszcze inni z zestawieniem przejechanych kilometrów. Marcin Złomski z podróży wraca z historiami i przeżyciami, które już w Polsce stara się przekazać innym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męska przygoda 40-latka: sportowe auto czy wyprawa do dżungli?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 14:54
Dominik Szmajda i jego kompani nie mieli wątpliwości, gdy wyruszali na spływ kajakowy do Kamerunu. - Najbardziej pociągało nas, że to jedno z ostatnich na świecie naprawdę dzikich miejsc - opowiadał o wyprawie w Jedynkowej audycji "Reszta świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiątka z końca świata. Krzysztof Horwat przywiózł… flagę Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 20:30
Podpisał ją sam latarnik z Przylądka Horn. Druga flaga Jedynki nadal powiewa tam, gdzie spotykają się Oceany Atlantycki ze Spokojnym.
rozwiń zwiń