Tybet to ani lewitujący lamowie, ani kraina tortur i śmierci

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 12:46
- Podróżując z turystami do Tybetu bardzo często widzę, że są rozczarowani tym, co tam widzą. Wchodzą do klasztoru i spodziewają się zobaczyć np. lewitującego lamę. Zamiast tego często widzą lamów, którzy grają sobie na komórce. Jest zbyt normalnie – mówiła w Jedynce Iwona Bartoszcze, organizatorka wypraw do Azji.
Audio
  • Iwona Bartoszcze o Tybecie i pierwszym w Polsce przewodniku turystyki solidarnej (Reszta świata/Jedynka)
Tybet
TybetFoto: Glow Images/East News

Zdaniem Iwony Bartoszcze największym problemem Tybetu są Chiny. Ona sama politykę Państwa Środka wobec Tybetu nazywa wprost okupacją, choć chińska propaganda używa terminu "modernizacja". - Każdy kij ma dwa końce. Prawdą jest, że Tybet to najbiedniejszy region Chin i że Chińczycy pompują tam gigantyczne pieniądze. W 2009 roku na inwestycje w tym kraju przeznaczyli bodaj 3 mld dolarów. Z drugiej strony Tybetańczyków nikt nie pyta, czy chcą tego rozwoju, który bardzo często przynosi im same szkody - przekonywała podróżniczka.

Iwona Bartoszcze jest współautorką powstającego właśnie pierwszego w Polsce przewodnika turystyki solidarnej poświęconej Tybetowi. - Jednym z kryteriów doboru miejsc, o których piszemy, oprócz oczywistej atrakcyjności turystycznej, jest to, by były to miejsca obecne na politycznej mapie Tybetu. Miejsca, gdzie ludzie protestują przeciwko chińskiej polityce, a turyści swoją obecnością i swoimi pieniędzmi mogliby ich wesprzeć - tłumaczył gość Jedynki.

Wesprzeć inicjatywę można wchodząc na stronę www.mintu.me. Przyjmowane są wpłaty w wysokości od 5 do 500 zł. - Jeżeli wpłaci się 5 zł, dostaje się od nas podziękowania na Facebooku; za 20 zł zostanie się wymienionym z imienia i nazwiska w przewodniku, a także otrzyma się egzemplarz książki. Przy jeszcze większych wpłatach przewidziane są również prezenty związane z Tybetem - zachęcała Iwona Bartoszcze.

Rozmawiał Tomasz Michniewicz.

pg, mm

Zobacz więcej na temat: Chiny podróże Tybet

Czytaj także

Podróże - odkrywanie świata czy dopasowywanie go do naszych wyobrażeń?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 14:55
- Przez całe życie, czy to ze szkoły, czy z książek albo z telewizji, kształtujemy nasze wyobrażenia o odległych od nas światach. Warto zdać sobie sprawę jak te wyobrażenia są kształtowane, kto je tworzy i w jakim celu? - mówiła w radiowej Jedynce Maria Złonkiewicz, współtwórczyni projektu Post-Turysta.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka mieszkająca w Kenii: próbuję tu przenieść śmigusa-dyngusa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 11:30
Joanna Sznajderska opowiada w radiowej Jedynce, jak święta wielkanocne obchodzą Kenijczycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarny Mount Everest, czyli podróże z perspektywy talerza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 11:50
- Uważamy, że kulinaria, kuchnia, smaki są istotnym elementem miejsca, które odwiedzamy, dlatego też chcemy je poznawać. Pewne miejsca wspominamy przez to, co tam zjedliśmy - opowiadali w Jedynce podróżnicy i autorzy kulinarnego bloga Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński.
rozwiń zwiń